BREAKING NEWS Βαγγέλης Μαρινάκης: "Θα αποδειχθεί η αθωότητά μου"
Instagram PAE Olympiacos New

Το πάθος του Πάρντο οδηγός για τη συνέχεια...

Αρθρογράφος: Δημήτρης Μαργωμένος
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΡΓΩΜΕΝΟΣ

Δεν του... πήγε καθόλου του Ολυμπιακού το ματς με τη Σπόρτινγκ, στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League στο Καραϊσκάκη. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 2-3 σε έναν αγώνα που ήταν αρκετά σημαντικός για τη συνέχεια του γκρουπ και τη διεκδίκηση της τρίτης θέσης που οδηγεί στους ομίλους του Europa League.

Ένα ματς το οποίο ξεκίνησε για τον Θρύλο με 0-3 και η είσοδος του Πάρντο στο 77' άλλαξε τα πάντα! Ο Κολομβιανός πρόσθεσε το πάθος στην ομάδα και αυτό έκανε τον Ολυμπιακό να μειώσει σε 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, ήττα, αλλά έχει σημασία ότι η ομάδα αντέδρασε και θα πρέπει αυτό να είναι οδηγός για τη συνέχεια του ομίλου για τον Ολυμπιακό.

«Στράβωσε» με το... καλημέρα!
Όση διάθεση και να είχε ο Ολυμπιακός για να διεκδικήσει τη νίκη ή οτιδήποτε καλό απέναντι στη Σπόρτινγκ, μόλις στην πρώτη επίθεση του αγώνα ξεχάστηκε! Αυτό γιατί η τύχη γύρισε την πλάτη στους «ερυθρόλευκους» και μόλις στην πρώτη καλή ευκαιρία τους οι Πορτογάλοι κατάφεραν να σκοράρουν.

Στο 2' οι φιλοξενούμενοι σέντραραν στην περιοχή του Ολυμπιακού μετά από εκτέλεση φάουλ και ο Ντουμπιά με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1! Και εκεί που προσπαθούσαν οι «ερυθρόλευκοι» να συνέλθουν ψυχολογικά μετά τον αιφνιδιασμό της Σπόρτινγκ, έγινε το 0-2... Στο 13' ο Μάρτινς βγήκε στην αντεπίθεση σαν... σφαίρα από τα δεξιά και στο τετ α τετ με τον Καπίνο πλάσαρε για να δώσει άλλον... αέρα στους Πορτογάλους!

Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να μπει ξανά στο ματς με τη Σπόρτινγκ να έχει δύο δοκάρια στη συνέχεια στο 18' με τον Μπρούνο Φερνάντες και στο 40' με τον Μάρτινς.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να αντιδράσουν έχοντας και το ψυχολογικό βάρος με το κακό ξεκίνημα και το... στράβωμα του παιχνιδιού από νωρίς, με συνέπεια να έρθει και το 0-3 στο 43' σε τετ α τετ του Μπρούνο Φερνάντες.

Η αλλαγή του Ζντιέλαρ διόρθωσε το κέντρο
Μπορεί το γρήγορο γκολ της Σπόρτινγκ να αποδιοργάνωσε εντελώς τον Ολυμπιακό, αλλά αυτό που φάνηκε κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν ότι οι «ερυθρόλευκοι» δεν δούλεψαν σωστά στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Δεν ήταν λίγες οι φορές που έβγαιναν πολλοί ποδοσφαιριστές της Σπόρτινγκ προς την εστία του Ολυμπιακού και τα χαφ δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν.

Για αυτό και στο ημίχρονο ο Μπέσνικ Χάσι έβγαλε τον Φορτούνη από το ματς και έβαλε τον Ζντιέλαρ, έχοντας έτσι ο Ολυμπιακός ένα πιο αμυντικό σχήμα με τον νεαρό μέσο μέσα και τον Οτζίτζα πλέον σε ρόλο οργανωτή. Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν με αυτή την κίνηση αρκετούς διαδρόμους προς την εστία του Καπίνο. Βέβαια σε αυτό μέτρησε και το γεγονός ότι μετά το 0-3 και η Σπόρτινγκ έριξε κάπως τον ρυθμό της.

Ο Ολυμπιακός έχοντας καλύψει περισσότερο πλέον τον χώρο του κέντρου, κατάφερε να βγει και περισσότερο στην επίθεση αφού στο πρώτο μέρος δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τους Πορτογάλους. Αντιθέτως, στο δεύτερο μέρος μπόρεσαν οι Πειραιώτες να δημιουργήσουν κάποια ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή και τουλάχιστον να απειλήσουν την εστία του Ρούι Πατρίσιο.

Το πάθος του Πάρντο!

Στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπέσνικ Χάσι έβαλε στο γήπεδο τον Πάρντο αντί του Καρσελά. Ο Κολομβιανός εξτρέμ του Θρύλου παρά το 0-3 μπήκε με πάθος και αυτό το έδειξε στο χορτάρι.

Χάρη στη δική του επιμονή ο Ολυμπιακός σημείωσε δύο γκολ στον αγώνα: Στο 89' με ατομική του ενέργεια βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Σπόρτινγκ και με πλασέ από το πλάι μείωσε σε 1-3! Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε και το τελικό 2-3 στον αγώνα, όταν ο Φιγκέιρας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σέντραρε από τα αριστερά και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρούι Πατρίσιο και δευτερόλεπτα μετά έληξε το ματς!

Αποτέλεσμα το οποίο σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό που θα ήθελε ο Ολυμπιακός, αλλά θα πρέπει να λειτουργήσει αυτός ο αγώνας ως οδηγός για τη συνέχεια του ομίλου των «ερυθρόλευκων» στο Champions League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρομαό, Ένγκελς, Φιγκέιρας, Ζιλέ, Οτζίτζα Οφόε, Μάριν, Καρσελά (77’ Πάρντο), Φορτούνης (46’ Ζντιέλαρ), Τζούρτζεβιτς (62’ Εμενίκε).

Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίτσιο, Σίλβα, Κοάτες, Φερνάντες (88’ Ριστόφσκι), Ακούνια, Καρβάλιο, Μπατάλια, Ματιέ, Μάρτινς (72’ Σέζαρ), Ντούμπια (63’ Ντοστ), Πιτσίνι.