Άνετο απόγευμα ο Θρύλος

Ένα άνετο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ στο 81-67 κόντρα στη Νίκη Λευκάδας, για την εξ αναβολής 9η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ Γυναικών. Πρώτη σκόρερ με 19 πόντους ήταν η Βίτολα (είχε και 9 ριμπάουντ), 18 είχε η Σπυριδοπούλου με 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, 16 έβαλε η Νικολοπούλου με 7 ασίστ, ενώ 10 είχε η Σύρρα. Ξεκουράστηκαν όλες οι ξένες, πλην της Βίτολα, ενώ δεν αγωνίστηκε καθόλου η Σταμολάμπρου.

Ανταγωνιστική ήταν η Νίκη Λευκάδας στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Ολυμπιακό για την Α1 Μπάσκετ Γυναικών. Ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 7-10 με καλάθι της Ο’ Ντάιερ. Όμως, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 11-0 και προηγήθηκε 18-10, με Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Σύρρα. Εν τέλει, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-18 υπέρ του Θρύλου, με τη Σπυριδοπούλου να βάζει 8 πόντους και η Σύρρα και η Βίτολα από 4.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα 7-0 σερί στην εκκίνηση του β’ δεκαλέπτου και έφτασε στο 27-18 με Βίτολα, Σταμάτη και γκολ φάουλ της Σπυριδοπούλου η οποία έφτασε τους 11 πόντους! Η Βίτολα έκανε το 31-23, αλλά η Νίκη Λευκάδας αντέδρασε και επέστρεψε στο παιχνίδι. Για την ακρίβεια, μείωσε σε 33-30 με τη Γιανγκ και μία βολή της Κόφι. Η Σπυριδοπούλου έκανε το 39-35, η Τζανετάτου μείωσε στον πόντο με τρίποντο, 1:16’’ για το ημίχρονο, προτού η Νικολοπούλου «γράψει» με δίποντο το 41-38. Η ίδια, μάλιστα, έφτασε τους 6 σερί πόντους με ένα δίποντο και δύο βολές για το 45-39 που ήταν και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Η Νίκη Λευκάδας μείωσε στις αρχές της γ' περιόδου σε 47-45 με την Τζανετάτου, αλλά η Νικολοπούλου απάντησε για το 51-45 με 4 διαδοχικούς πόντους. Η Σταμάτη με δίποντο και η Νικολοπούλου με δύο βολές έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (55-45). Η Βίτολα έκανε το 59-48, 4:40'' για το δεκάλεπτο και η Διέλα έφερε τη διαφορά στο +12 με τρίποντο για το 62-50. Η Σπυριδοπούλου έγραψε το 65-50, η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα, με τη Σύρρα να ευστοχεί στις βολές για το 67-52, 1:44'' για το τρίτο δεκάλεπτο. Η Βαμβακά έφερε τη διαφορά στο +17 (69-52), λίγο πριν τελείωσει η περίοδος με το καλάθι της Ο' Ντάιερ για το 69-54.

Η Βαμβακά έκανε το 73-56 σχεδόν τρία λεπτά μετά την έναρξη της 4ης περιόδου και η Βίτολα ακολούθησε για το 75-58. Η Σύρρα ευστόχησε για δύο για το 77-60 και αμέσως η ΜακΜπράιντ μείωσε με τρίποντο σε 77-63. Ο ρυθμός στο τέταρτο δεκάλεπτο έπεσε αισθητά και  μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι. Η Σύρρα έκανε το 79-63, η Νικολοπούλου το 81-65, 3:10'' για το τέλος και στα τελευταία τρία λεπτά σημειώθηκε ένα καλάθι και από τις δύο πλευρές: Η Κόφι μείωσε σε 81-67 που ήταν και το τελικό σκορ στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-39, 69-54, 81-67