ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Δεν τα κατάφεραν οι Νέοι...

Την ήττα με 2-0 από τον ΠΑΟΚ, στη Θεσσαλονίκη, για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος, γνώρισαν οι Νέοι του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» του Ρικάρντο Πέρες δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, είχαν λίγες ευκαιρίες στο ματς και δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μένοντας στους 36 βαθμούς σε 19 ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Πειραιώτες μπήκαν νωθρά στον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας με δυσκολία στη αντίπαλη εστία. Οι γηπεδούχοι απείλησαν αρχικά με τους Γαϊτανίδη (12’), Γκαργατζαλίδη (24’) και Δούμτση (28’), δίχως, όμως, να βρουν δίχτυα. Ωστόσο, στο 30’, ο Χατζηστραβός, έπειτα από ασίστ του Λύρατζη, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Ο Θρύλος απείλησε στο 42’ με το μακρινό σουτ του Ξενιτίδη, με τη μπάλα, όμως, να περνάει άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης σκόραρε ακόμα ένα γκολ στο 60’, με τον Χατζηστραβό να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση. Στο, 78' ο Ολυμπιακός είχε μία καλή στιγμή, όταν ο Ντότης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, όμως το σουτ του Μαρίνου μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Στη συνέχεια του ματς, δεν άλλαξε κάτι, με το 2-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

ΠΑΟΚ Κ19: Παπαδόπουλος, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Λύρατζης, Τσιγγαράς, Τσαούσης, Γαϊτανίδης, Μπαλογιάννης (89’ Σαλαμούρας), Γκαργκαλατζίδης (65’ Τζοβάρας), Χατζηστράβος, Δούμτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ19: Καραργύρης, Τσάβος, Γκοτζαμανίδης, Πέιος, Μαρτίνης, Ξενιτίδης, Νεοφυτίδης, Ντουμάνης (61’ Ντότης), Μαρίνος, Φέκκας (61’ Σουρλής), Βοΐλης (80’ Μπουλάρι).