Ολυμπιακός Κ19-ΑΕΚ Κ19 3-1 (Τελικό)

Αρθρογράφος: Νίκος Σαββίδης
ΝΙΚΟΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ

Να επιστρέψουν στις νίκες, μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ, θέλουν οι Νέοι του Ολυμπιακού, στο εντός έδρας παιχνίδι με την ΑΕΚ, για την 21η αγωνιστική της Super League Κ19.

Η Κ19 του Ολυμπιακού δεν τα πηγαίνει καλά φέτος και βρίσκεται στην 4η θέση με 36 βαθμούς σε 19 αγώνες, ενώ η σημερινή της αντίπαλος είναι στη 2η θέση με 6 βαθμούς περισσότερους. Για την ιστορία, στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, ο Ολυμπιακός είχε ηττηθεί 1-0.

Παρακολουθήστε τον αγώνα σε live ενημέρωση από το redking.gr, ενώ παρακάτω μπορείτε να τον δείτε και σε live streaming, μέσω του Novasports.gr.

1' Σέντρα στο παιχνίδι.

4' Επικίνδυνη στιγμή. Ο Ντότης απομάκρυνε τελευταία στιγμή στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, διώχνοντας σε κόρνερ.

8' Γκοοοοοολλλλλ για τον Ολυμπιακό. Ο Τσερκώνης εκτέλεσε το φάουλ και ο Γκοτζαμανίδης με άπιαστη κεφαλιά, μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-0.

18’ Καλύτεροι οι «ερυθρόλευκοι», ελέγχουν το παιχνίδι.

22' Εξαιρετικό σουτ του Μαρτίνη, μακριά από την περιοχή, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

25' Πολύ καλό μακρινό σουτ του Μπούση, λίγο πάνω από το δοκάρι του Καραργύρη η μπάλα.

30' Δείχνει να έχει χτυπήσει ο Βοΐλης.

31' Περνάει προσωρινά εκτός αγωνιστικού χώρου.

32' Όλα καλά με τον Έλληνα επιθετικό του Θρύλου.

34' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπούση, μπλόκαρε εύκολα ο Καραργύρης.

38' Θα γίνει αναγκαστική αλλαγή ο Βοΐλης, δεν μπορεί να συνεχίσει.

39' Ο Μπουλάρι πέρασε στη θέση του Βοΐλη.

40' Πολύ καλό σουτ του Μπότου, εξαιρετική επέμβαση του Καραργύρη.

41' Κίτρινη κάρτα στον Μπούση, για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπουλάρι.

45' Σουτ του Μαρτίνη, από πλάγια θέση, μπλοκάρει ο Τάφας.

45' Κίτρινη κάρτα στον Μπότο για μαρκάρισμα στον Σουρλή.

45' Ημίχρονο στο Ρέντη.

46 Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

47' Γκολ για την ΑΕΚ. Ο Γιούσης έκανε το σουτ, ο Καραργύρης απέκρουσε, αλλά ο Πατρινός με πλασέ από κοντά, ισοφάρισε σε 1-1.

50' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Χριστόπουλος έπιασε δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή, αλλά ο Καραργύρης απέκρουσε εντυπωσιακά.

59' Ο Ντουμάνης πέρασε στη θέση του Ντότη.

64' Καλό, συρτό, σουτ του Μπογκντάνι, απέκρουσε ο Καραργύρης.

66' Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μαρίνος πέρασε στη θέση του Τσερκώνη.

67' Σουτ του Μπότου, άουτ η μπάλα.

75' Έχει πέσει ο ρυθμός, παραμένει το 1-1.

77' Γκοοοοοοοολλλλλλλλλ. Ο Ξενιτίδης έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Μπουλάρι, αυτός κοντρόλαρε και με εκπληκτικό γυριστό σουτ, έκανε το 2-1.

82' Μεγάλη ευκαιρία για τον Θρύλο. Ο Ντουμάνης έπιασε ωραίο σουτ, αλλά ο Τάφας απέκρουσε με δυσκολία.

87' Γκοοοοοοοοοολλλλλλλλ, 3-1 για τον Ολυμπιακό. Ο Σουρλής με διπλή προσπάθεια και πλασέ από την περιοχή,νίκησε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Τάφα, κλειδώνοντας τη νίκη.

89' Κίτρινη κάρτα στον Ξενιτίδη.

94' Φινάλε στο ματς. Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 3-1 επί της ΑΕΚ, δείχνοντας το δρόμο ενόψει του αυριανού ντέρμπι στο Καραϊσκάκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καραργύρης, Τσάβος, Γκοτζαμανίδης, Πέιος, Μαρτίνης, Ξενιτίδης, Νεοφυτίδης, Τσερκώνης (Μαρίνος, 66'), Σουρλής, Ντότης (Ντουμάνης, 59'), Βοΐλης (Μπουλάρι, 39').

ΑΕΚ: Τάφας, Σταμούλης, Τσιβελεκίδης, Μπούσης, Αρβανίτης, Μπογκντάνι (Τσέλιος, 82'), Σαρδέλης, Μπότος, Χριστόπουλος, Γιούσης, Πατρινός.