ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Σημαντική ισοπαλία για την Κ19, μπορούσε τη νίκη

Σημαντική ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Τότεναμ, για την πρεμιέρα του Youth League, πήρε η Κ19 του Ολυμπιακού, στο Ρέντη. Μπορεί οι «ερυθρόλευκοι» να βρέθηκαν από πολύ νωρίς, και συγκεκριμένα από το 10’, πίσω στο σκορ, ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 31’ σε 1-1 με τον Φέκκα. Μάλιστα, η ομάδα του Ρικάρντο Πέρες θα μπορούσε να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στην τελική προσπάθεια.

Στο αγωνιστικό σκέλος, στο πρώτο ημίχρονο, οι Πειραιώτες μπήκαν νωθρά στο γήπεδο. Μάλιστα, στο 10’, μετά από μεγάλος λάθος στην άμυνα, ο Πάροτ πλάσαρε ιδανικά και άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 0-1. Εκεί, λοιπόν, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του.

Αρχικά, στο 14’,  Ο Βοΐλης πρώτα νικήθηκε από τον τερματοφύλακα σε κοντινή προβολή, ενώ ακολούθως το σουτ του Φέκκα κόντραρε και πέρασε λίγο έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 18’, ο Γκοτζαμανίδης έπιασε μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 31’, ωστόσο, ο Θρύλος ισοφάρισε. Ο Βοΐλης βγήκε τετ α τετ, γύρισε στον

Φέκκα και εκείνος σκόραρε με πλασέ. Η Τότεναμ απείλησε στο 35’ με τον Κλαρκ, αλλά ο Τζολάκης, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 1-1.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε πάρα πολύ. Οι Νέοι του μεγαλύτερου ελληνικού συλλόγου απείλησαν με τους Αρσενίδη και Νικόλη, στο 48’ και στο 60’, αντίστοιχα, αλλά αμφότερα τα δύο σουτ πέρασαν άουτ. Η αγγλική ομάδα είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπόουντεν στο 61’, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Έτσι, αυτό το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τον πρώτο πολύτιμο βαθμό του στο Youth League, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέρες): Τζολάκης, Μαρτίνης, Γκοτζαμανίδης, Belic (Συρμής 80’), Ντουμάνης, Νεοφυτίδης, Νικόλης (Λιάτσος 67’), Φέκκας, Σουρλής (Ασλανίδης 80’), Κατσαβάκης (Αρσενίδης 46’), Βοΐλης (Μπουλάρι 65’)

Τότεναμ (ΜακΝτέρμοντ): Ολουβαγιέμι, Φόστερ, Γουάιτ, Μπόουντεν (Λουσάλα 71’), Μπίνκς, Εγιόμα, Μαρκαντέι, Μαγκόμα, Ρίτσαρντς, Πάρος, Κλαρκ (Γουίτακερ 89΄)