Θρυλική 34άρα και όλα για... όλα στη Βαρκελώνη!

Να ποιος είναι ο Ολυμπιακός! Ετσι... απαντάει ο Πειραιάς! Ο Θρύλος «διέλυσε» με 92-58 την Μπαρτσελόνα στο κατάμεστο και «καυτό» ΣΕΦ, στο Game 4 των playoffs της Euroleague και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν ένα από τα καλύτερά τους παιχνίδια, αφού πείσμωσαν μετά τη διαιτητική «σφαγή» στο Game 3 και... απάντησαν προς όλους με τον καλύτερο τρόπο. Η ομαδάρα του κορυφαίου προπονητή της Ευρώπης, Γιώργου Μπαρτζώκα, «έπνιξε» την Μπαρτσελόνα, η οποία ήταν ανήμπορη να αντιδράσει. Οι Πειραιώτες ξέφυγαν ακόμα και με +36 (90-54), ενώ από τη δεύτερη περίοδο και μετά, «δάγκωναν» στην άμυνα και ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση.

Φανταστική εμφάνιση! Και τώρα... Βαρκελώνη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος θα πάει στο «Palau» για την πρόκριση στο Final-4 του Βερολίνου.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» αγχωμένος στο ματς και καθόλου συγκεντρωμένος στην άμυνα, ωστόσο είχε έναν καταπληκτικό Φαλ, ο οποίος κυριάρχησε κάτω από το καλάθι, με 6/7 σουτ, φτάνοντας τους 12 πόντους μέσα σε λίγα λεπτά! Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 23-21 υπέρ των Καταλανών. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, ο Θρύλος «μπήκε» με το «πόδι» στο «γκάζι», αφού με σούπερ Μιλουτίνοφ και τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος, προηγήθηκε με +13 (36-23), στο 6:20. Σε εκείνο το σημείο, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 15-0 σερί, παίζοντας καταπληκτική άμυνα! Σερί, το οποίο σταμάτησε ο Πάρκερ, με εύστοχο τρίποντο, για το 36-26. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο +19 (45-26), με 24-3 σκορ στη δεύτερη περίοδο (μέχρι εκείνο το σημείο), με τον Πετρούσεφ να «γράφει» το 47-28, τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός «έκλεισε» με 53-37 το ημίχρονο, με 32-14 σερί στη δεύτερη περίοδο. Παίκτες «κλειδιά» στην καταπληκτική δεύτερη περίοδο οι ΜακΚίσικ, Πετρούσεφ, Μιλουτίνοφ και Γουίλιαμς-Γκος, ο οποίος ήταν «καυτός» σε άμυνα και δημιουργία. Ο Θρύλος είχε +8 ριμπάουντ (21-13), ενώ η Μπάρτσα μέτρησε επτά λάθη για έξι ασίστ.

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκαν» οι «ερυθρόλευκοι» στην τρίτη περίοδο, αφού με δύο τρίποντα των Γουίλιαμς-Γκος και Κάνααν, ξέφυγαν με +22 (59-37), με τον «Ησαΐα» να κάνει το +24 (61-37), στο 6:10! Η εξαιρετική άμυνα των Πειραιωτών συνεχίστηκε, αφού η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 61-39, μετά από κάτι παραπάνω από τέσσερα λεπτά. Ο Παπανικολάου, στη συνέχεια, ανέλαβε δράση και με 3/3 τρίποντα, έδωσε «αέρα» 25 πόντων στον Ολυμπιακό, για το 72-47 της τρίτης περιόδου, στην οποία η Μπαρτσελόνα «βρήκε» μόλις 10 πόντους! Με τρίποντο του ΜακΚίσικ ξεκίνησε ο Θρύλος στο τέταρτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με +28 (75-47), με τον Μιλουτίνοφ να καρφώνει, για το +29 (77-48). Η διαφορά έφτασε στο +34 (84-50), μετά από τρίποντο του εξαιρετικού Γουίλιαμς-Γκος, ενώ ο ΜακΚίσικ έκανε το +36 (90-54), με το τελικό σκορ να είναι το εντυπωσιακό 92-58.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58