Διαιτησία και λάθη του στέρησαν τον τίτλο...

«Σφαγή» υπέστη ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ, όμως «πλήρωσε» (ακριβά) και τα λάθη του, τα οποία ήταν πολλά και σοβαρά. Ο Θρύλος ηττήθηκε με 87-82 από τον Παναθηναϊκό, στον πέμπτο τελικό της Stoiximan Basket League και απώλεσε τον τίτλο, παρότι προηγήθηκε με 2-0 στη σειρά. Μοιραίο το λάθος του Γουίλιαμς-Γκος, 7,1 δευτερόλεπτα για το φινάλε, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την τελευταία επίθεση, με το σκορ στο 85-82, ώστε να μειώσουν ή να ισοφαρίσουν. Ο Αμερικανός γκαρντ υπέπεσε σε παράβαση πέντε δευτερολέπτων και η κατοχή πήγε στον Παναθηναϊκό. Νταμπλ-νταμπλ ο Μιλουτίνοφ, με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ (21 πόντους ο Πίτερς, 18 ο Παπανικολάου).

Το ματς:

Πιο καλό ξεκίνημα δεν περίμενε ο Ολυμπιακός. Για την ακρίβεια, η εκκίνηση του Θρύλου ήταν απίστευτη. Για να καταλάβετε, οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν πολύ τον Παναθηναϊκό στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες και με τρίποντο του Πίτερς από τη γωνία, ξέφυγαν με 10-2, στα πρώτα 2:10, με τον Εργκίν Αταμάν να καλεί τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ, ο Παπανικολάου ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και «έγραψε» το +11 (2-13), στο 6:50, με τον Ολυμπιακό να είναι «on fire». Ωστόσο, μετά το 15-4 του Πίτερς, στο 6ο λεπτό, ο ΠΑΟ «ψαλίδισε» τη διαφορά και μείωσε σε 15-13. Ο Πίτερς πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο, το τέταρτο (4/5) του Θρύλου, κάνοντας το 18-15, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 22-20 προβάδισμα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Στο ξεκίνημα (9:09) της δεύτερης περιόδου, ο Πίτερς πέτυχε δίποντο (τρίποντο για την ακρίβεια, αλλά το έδωσαν για δύο οι διαιτητές, μετά από έλεγχο στο βίντεο) και έκανε το 24-20, όμως οι «πράσινοι» έφτασαν στην ισοφάριση (31-31). Ο Λαρεντζάκης έδωσε ξανά το προβάδισμα (33-31), αλλά ο Παναθηναϊκός προσπέρασε για πρώτη φορά, με 34-33 και στη συνέχεια, με 37-33 και 46-37. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με +9 (48-39) για τον ΠΑΟ, με τον Ολυμπιακό να «πέφτει» αγωνιστικά, μετά το 13ο λεπτό. Το επί μέρους σκορ ήταν 22-6, υπέρ των «πράσινων».

Επιθετικά βγήκε από τα αποδυτήρια ο Θρύλος, ο οποίος «μπήκε» στο τρίτο δεκάλεπτο με 7-0 σερί, τρίποντο του Πίτερς και καλάθι του Παπανικολάου, μειώνοντας σε 48-46, με τον Αταμάν να καλεί τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ισοφάρισαν σε 52-52, με τον Μιλουτίνοφ, στο 5:21, με τον Σέρβο να καρφώνει, για το προβάδισμα (54-56) των Πειραιωτών, στο 3:59. Ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +3 (61-64), με τρίποντο του Παπανικολάου (0:50), αλλά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό μπροστά, με 65-64.

Νωθρά ξεκίνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Θρύλος και έμεινε πίσω με 70-64 και στη συνέχεια, με 75-66. Επί μέρους σερί, δηλαδή, 14-2, από τη στιγμή που προηγήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» με 64-61, στην τρίτη περίοδο. Ο Γουίλιαμς-Γκος μείωσε σε 75-69, με τρίποντο, 3:40 για το φινάλε, με τον Πίτερς να σκοράρει από τα 6,75μ., στο 1:58, για το 79-75. Νέο τρίποντο από τον Παπανικολάου, 1:24 για το τέλος, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 81-78, ενώ ο ΜακΚίσικ «έγραψε» το 81-80, στο 0:59! Ο Γουίλιαμς-Γκος, με δύο εύστοχες βολές, μείωσε σε 83-82, 7,8 δευτερόλεπτα για το τέλος, με τον Αταμάν να καλεί τάιμ άουτ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 48-39, 65-64, 87-82

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Παπαπέτρου, Γκραντ 15 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ναν 13 (3/7 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Λεσόρ 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Σλούκας 29 (6/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Αντετοκούνμπο 1, Γκριγκόνις 2, Ερνανγκόμεθ 8 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη σε 32:31), Κάναν 2 (1/7 σουτ), Παπανικολάου 18 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Πίτερς 21 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Μιλουτίνοβ 17 (8/11 δίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 12 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Πετρούσεβ 2, ΜακΚίσικ 6 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/35 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 22/28 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 10 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομάδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/36 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 12/18 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 7 επιθετικά), 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη, 26 φάουλ