Το τρίτο "γλέντι" ήταν και το καλύτερο!

Το τρίτο

Παντού θα προσκυνάτε τον Ολυμπιακό! Πάρτε το χαμπάρι! Τρίτο φετινό "γλέντι" που σας έριξε ο Θρύλος και έχει και συνέχεια. Κι αυτή τη φορά ήταν πολύ καλύτερο και θα σας πονάει πολύ παραπάνω. Γιατί είχατε βγάλει και γλώσσα! Αλλά έτσι είναι. Η αρμάδα του Ολυμπιακού έτσι θα σας τιμωρεί, όπως σας αρμόζει. Με κάθε τρόπο, σε κάθε γήπεδο, είτε αυτό είναι το ΣΕΦ, είτε το ΟΑΚΑ. Και χωρίς να είναι στο 100% ούτε ο Σπανούλης, ούτε ο Πρίντεζης. Αλλά επειδή αυτή είναι ΟΜΑΔΑ με όλη τη σημασία της λέξης, με 12 πρωταγωνιστές, σας "κάρφωσαν" ο Παπαπέτρου, ο Μπιρτς, ο Γκριν και τα άλλα παιδιά. Με τον Ουότερς να κάνει σούπερ ντεμπούτο με απίστευτη άμυνα και ένα μεγάλο τρίποντο.

Άμυνα και Μπίρτσαρος

Οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν το ματς πολύ νευρικά. Αυτό φάνηκε με τα πολλά λάθη στην επίθεση. Και χρειάστηκαν σχεδόν 5 λεπτά στο ματς για να πετύχουν το πρώτο καλάθι τους, καθώς ως εκείνο το σημείο σκόραραν μονάχα με βολές. Με την άμυνα να τους κρατά στο ματς και στο σκορ στο 3-5. Αλλά από εκείνο το σημείο ο Θρύλος έκανε σερί 12-2 μέσα σε κάτι λιγότερο από 4 λεπτά. Με μεγάλο πρωταγωνιστή σε άμυνα και επίθεση τον Μπιρτς, με τον Καναδό να έχει 9 από τους 11 πόντους του Ολυμπιακού. Κι αν δεν γίνονταν το λάθος με το φάουλ στον Τζέιμς στο φινάλε, οι "πράσινοι" δεν θα έφταναν ούτε τους 10 πόντους.

Δύο προβλήματα

Το μεγάλο πρόβλημα στη δεύτερη περίοδο ήταν από την ατομική άμυνα των παικτών του Θρύλου. Διότι οι "πράσινοι" παίρνοντας πόντους από δύο παίκτες -Τζέιμς και Ρίβερς- που είχαν τους 27 από τους 37 πόντους τους, με 14 και 13, αντίστοιχα. Με τον μεν Ρίβερς να σκοράρει μαζεμένους 10 πόντους και τους 17-11 να γίνεται 24-23. Οι πρωταθλητές πήραν το πρώτο του τρίποντο στο 13' με τον Γκριν (24-18), αλλά από την περιφέρεια ήταν άστοχοι. Και μετά ήταν ο Τζέιμς με τα σουτ του, ορισμένα πολύ τυχερά, που έφερε τον ΠΑΟ στο -2 (34-32) και στο φινάλε στο -1 (38-37). Σημαντικό για τον Ολυμπιακό ότι είχε 14/15 βολές και 19 με 13 ριμπάουντ.

Πρώτα τον "τσάκισε", μετά τον "εκτέλεσε"

Στην 3η περίοδο το δυνατό σημείο για τον Ολυμπιακό ήταν η άμυνά του. Μετά τους 11 πόντους της πρώτης περιόδου, στην τρίτη ο Θρύλος περιόρισε τον ΠΑΟ στους 13. Και αυτό ήταν το ένα σημείο, γιατί έγινε στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου. Αν και στα πρώτα 7 λεπτά, πάλι ο Ρίβερς με τον Τζέιμς έκαναν ζημιά σκοράροντας και τον ΠΑΟ να φτάνει στο +3 (45-48). Αλλά με την είσοδο του Ουότερς, στο 24', οι "ερυθρόλευκοι" δυνάμωσαν την άμυνα πάνω στον Τζέιμς που πέτυχε μόλις δύο καλάθια και τον έβγαλαν εκτός ρυθμού. Την ίδια ώρα, αρχικά ο Λοτζέσκι και μετά οι Παπαπέτρου και Γκριν με τα τρίποντά τους επανέφεραν την τάξη και έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων στο 30ό λεπτό (55-50).

Παπαπέτρου είσαι αστέρι!

Στην τελευταία περίοδο το πήρε πάνω του ο "Πάοι". Με σερί 7-0 (σ.σ.: από το 57-53 στο 64-53) ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +11 που ήρθε με το τρίποντο του Ουότερς στο 33'. Ο Σφαιρόπουλος τον έβγαλε λίγο για να πάρει ανάσες, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟ να ανακάμψει και να πλησιάσει στο 65-62, μετά το τρίποντο του Σίνγκλετον. Εκεί, όμως, ο Παπαπέτρου ανέλαβε δράση. Τρίποντο, τρίποντο και coast to coast κάρφωμα και το σκορ πήρε στο 73-64. Για να βάλει στο τέλος ο Σπανούλης την... υπογραφή του με δύο δίποντα και το ματς να λήξει τελικά με 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 38-37, 55-50, 77-69.

Ολυμπιακός: Γκριν 10(2τρ.,2κλ.,1ασ.), Μπιρτς 11(5/5διπ.,9ρ.,1κλ.,1ασ.,2κοψ.), Γιάνγκ 6(4ρ.,1κλ.,1κοψ.), Παπαπέτρου 13(3/4τρ.,4ρ.,3ασ.,), Σπανούλης 12(7ασ.), Ουότερς 3(1/1τρ.,1κλ.,2ασ.), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 7(3ρ.,1ασ.), Παπανικολάου 6(2κλ.,1κοψ), Μάντζαρης (5ρ.), Λοτζέσκι 7(3ρ.,1κλ,1ασ.).

ΠΑΟ: Σίνγκλετον 10(1), Νίκολς, Ρίβερς 23(3), Τζέιμς 24(1), Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 5(1), Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ, Τζεντίλε, Μπουρούσης 3(1), Καλάθης 4.