Θρύλος εξπρές!

"Τρένο" πηγαίνει η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Θρύλου. Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν το "5 στα 5" στο φετινό πρωτάθλημα, φτάνοντας σε ένα ακόμα "διπλό", στη Βούλα με 70-59 επί του Πρωτέα. Τα κορίτσια της Ελένης Καπογιάννη μπορεί να μην έπαιξαν καλά στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια ανέβασαν... στροφές και "καθάρισαν" το ματς, φτάνοντας στην επικράτηση με 11 πόντους διαφορά.

Δυνατό ξεκίνημα από τις κοπέλες του Ολυμπιακού που προηγήθηκαν με +7 στο πρώτο δεκάλεπτο (15-22), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και το δεκάλεπτο έκλεισε στον πόντο (21-22). Στο δεύτερο η ομάδα της Βούλας ήταν ακόμα πιο επικίνδυνη και κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ, αλλά οι "ερυθρόλευκες" με καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές διατήρησαν το ισχνό προβάδισμα (37-36).

Ο Πρωτέας βρέθηκε και στο +3 (40-37) στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, άρχισε να μεγαλώνει τη διαφορά και η περίοδος έκλεισε με +6 (54-48). Στην τελευταία περίοδο οι κοπέλες του Θρύλου έλεγξαν το ματς και με σωστές επιθετικές επιλογές αύξησαν το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο 70-59.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 15-15, 12-17, 11-16.

Πρωτέας Βούλας (Κτιστάκης): Ρουτάν 12 (2/2 τρ.), Κωστάκη 5 (1/2 τρ.), Σπυροπούλου 11 (3/6 τρ.), Νικολοπούλου 11, Ράντολφ 10, Κίτσιου 2, Σπηλιώτη 2, Ράτσα 2, Χατζηγιακουμή 4.

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Σταμάτη 16 (4/5 τρ.), Χατζηνικολάου 11, Χαλιβέρα 3, (1/4 τρ.), Τζόνσον 16, Κριστόφερσον 2, Μπόνη 2, Μπαλτά 5 (1/3 τρ.), Κοσμά 7 (1/3 τρ.), Παπαμιχαήλ 6, Νικολαϊδου, Καλογήρου, Γκοτζή.