ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Στα χαλαρά 22 πόντους!

Λίγες ημέρες μετά το θρίαμβο στο... ντέρμπι με τον ΠΑΟ (82-59) μια ακόμα αναμέτρηση για τις "ερυθρόλευκες" έληξε με +20 πόντους. Αυτή τη φορά το... κοντέρ σταμάτησε στους 22, με τα κορίτσια του Ολυμπιακού να νικούν στον Άγιο Δημήτριο, 82-60 τον Κρόνο. Με την Κριστόφερσον να συνεχίζει τις καταπληκτικές τις εμφανίσεις και να είναι η πρώτη σκόρερ με 18 πόντους σε σχεδόν 21 λεπτά.

Τρία σημεία έκριναν το ματς. Η διαφορά ποιότητας και τα ατομικά στοιχεία που διακρίνουν τις παίκτριες των δύο ομάδων, τα λάθη (11 ο Θρύλος, 22 ο Κρόνος) και η πίεση. Οι κοπέλες του Θρύλου είχαν 12 κλεψίματα και 5 κοψίματα (σ.σ.: 6 και 2, αντίστοιχα, οι γηπεδούχες). Μαζί και την υπεροχή σε ριμπάουντ (40 με 34) και ασίστ (20 με 17). Με τις "ερυθρόλευκες" να έχουν 16 επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι στο ματς, αλλά το "καθάρισε" στο δεύτερο δεκάλεπτο. Διάστημα κατά το οποίο οι "ερυθρόλευκες" με επί μέρους σκορ 26-14 έβαλαν τις βάσεις για το "13 στα 13". Με τη διαφορά να φτάνει στους 18 στο ημίχρονο και το τελικό σκορ να είναι στο +22 (82-60). Εξαιρετική εμφάνιση έκανε η Αφροδίτη Κοσμά με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 30-48, 43-64, 60-82.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου: Καμμένου 7, Εμμανουηλίδου, Οικονομίδου 9, Πανταζή 14, Μαγκλάρα 9, Τζανετάτου 2, Παναγιωτοπούλου, Γκέρκη 2, Ξάνθου 8, Γκασπαράτου, Γουόρνερ 9, Λαμπράκη.

Ολυμπιακός: Γκότση 4, Σταμάτη 2, Μπόνη 5, Χατζηνικολάου 11, Καλογήρου, Μπαλτά 8 (5ασ.), Νικολαϊδου 2, Χαλιβέρα 8 (4κλ.), Τζόνσον 10 (7ρ.), Κοσμά 11 (8ρ.), Κριστόφερσον 18.