Υπερηχητικός

Μια μπασκετική παράσταση προσέφερε το μεσημέρι της Κυριακής ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι" συνέτριψαν 108-39 το Λαύριο και έδειξαν σε καλή κατάσταση ενόψει του κρίσιμου ματς με την Εφές, στην Κωνσταντινούπολη. Πρώτος σκόρερ ο Σπανούλης, μεγάλη εμφάνιση από Παπαπέτρου.

Το σημαντικό σε τέτοια ματς είναι να δείξει ο ισχυρός, εν προκειμένω ο Θρύλος, πως παίρνει το ματς στα σοβαρά, πως δεν υποτιμά τον αντίπαλο. Κι αυτό το έκαναν από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλο. Μετά από ένα νωθρό 3-4λεπτο στο ξεκίνημα, στη συνέχεια πάτησαν… γκάζι και προσέφεραν μια "πλούσια" μπασκετική παράσταση. Με τον κόουτς του Ολυμπιακού να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής και να μένει ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του.

Ειδικά από την αμυντική τους προσπάθεια. Όταν σε δύο δεκάλεπτα, το δεύτερο και το τέταρτο, δέχεται μια ομάδα μόλις 6 πόντους, σημαίνει ότι κάτι πάει καλά. Πάει πολύ καλά κι αυτό ήταν η συμπεριφορά των "ερυθρολεύκων" αμυντικά. Βέβαια, η διαφορά δυναμικότητας με το Λαύριο είναι χαώδης, αλλά αυτό που μετράει είναι ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν χαλάρωσαν λεπτό στο ματς, αντιμετωπίζοντας τους νεοφώτιστους στην κατηγορία με τον ίδιο τρόπο που θα αντιμετώπιζαν μια ομάδα Τύπου Euroleague. Λίγα 24ωρα πριν το σπουδαίο ματς με την Αναντόλου Εφές στην Κωνσταντινούπολη.

Στα κέρδη του ματς η εξαιρετική εμφάνιση του Παπαπέτρου, ο Σπανούλης που για μια ακόμα φορά ήταν ο ηγέτης των πρωταθλητών Ελλάδας, αλλά και ο Τσαϊρέλης που πήρε χρόνο συμμετοχής και βοήθησε σε άμυνα και επίθεση.