Μετά την... προπόνηση, το μυαλό στην κούπα!

Μία καλή προπόνηση ήταν για τον Ολυμπιακό ο αγώνας με τα Τρίκαλα για το πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα με 98-73 εκτός έδρας, απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε τα δικά του προβλήματα και χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι παρουσιάστηκε στο παρκέ με μόλις επτά αθλητές, εξαιτίας των οικονομικών προβλημάτων που υπάρχουν.

Οπότε και οι παίκτες του Ολυμπιακού, αντιμετώπισαν πιο χαλαρά το ματς με τα Τρίκαλα, όμως από την άλλη και ο προπονητής της ομάδας του Πειραιά, Γιάννης Σφαιρόπουλος, προσπάθησε με το δικό του τρόπο και τις φωνές του να κρατήσει στην... τσίτα τους παίκτες ενόψει του τελικού Κυπέλλου με την ΑΕΚ στην Κρήτη, το προσεχές Σάββατο.

Από εκεί και πέρα, στο πρώτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπαιξαν καλή άμυνα για αυτό και οι φωνές από τον κόουτς, μετά τους 19 πόντους που δέχτηκε ο Ολυμπιακός, ενώ έβαλε 24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μέσα σε μόλις 2 λεπτά ο Θρύλος από το 31-34 πήγε το σκορ στο 31-48 με ένα σερί 14-0, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 33-48.

Πλέον ο Ολυμπιακός είχε πάρει τη διαφορά και στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Γιάννης Σφαιρόπουλος προτίμησε να ξεκουράσει τους Βασίλη Σπανούλη, Γιώργο Πρίντεζη, οι οποίοι αμφότεροι αγωνίστηκαν μόλις 16 λεπτά.

Όσον αφορά για τους κορυφαίους του Θρύλου, σημαντικό ήταν ότι για δεύτερο συνεχόμενο ματς, μετά απ' αυτό με τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Ισπανία, τα πήγε καλά ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ο οποίος σημείωσε 20 πόντους και μάζεψε συνολικά 18 ριμπάουντ!

Δεκάλεπτα: 19-24, 33-48, 57-74, 73-98.

Τρίκαλα (Τακιανός): Λούντζης 7, Σλαφτσάκης 7(1), Σκουλούδης 3, Τάταρης 6(2), Φιλντς 17, Θέιμς 21(5), Τζόουνς 12(2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 3 (5 ασίστ), Μιλουτίνοφ 20 (18 ριμπάουντ), Πρίντεζης 15 (9 ριμπάουντ), Παπανικολάου 17(1), Μάντζαρης 3(1τρ., 7 ασίστ), ΜακΛιν 8, Παπαπέτρου 16(1 τρ., 7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς 5(1), Μπόγρης, Γουίλτζερ, Τόμπσον 11(1).