ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Την "πλήρωσε" ο Αρκαδικός

Την

Μια καλή προπόνηση ήταν για τον Ολυμπιακό το ματς στην Τρίπολη. Η νίκη με τον Αρκαδικό ήταν δεδομένη. Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες τεράστια. Το μαρτυρά και το τελικό σκορ, 103-60 για τους πρωταθλητές Ελλάδας. Οι "ερυθρόλευκοι" δεν χρειάστηκε να κάνουν τίποτα παραπάνω από αυτό που συνηθίζουν. Έπαιξαν καλά στην άμυνα κι αυτό ήταν το "κλειδί" για την άνετη και ευρεία νίκη τους. Δεύτερο και ιδιαίτερα σημαντικό σημείο. Ο Ματ Λοτζέσκι είναι εδώ και μάλιστα, σε καλή κατάσταση!

Ο "Βέλγος" έκανε εκπληκτικό ματς και έδειξε πως η επάνοδό του θα δώσει πολλές λύσεις. Ειδικά σε μια περίοδο που ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει επιθετικό πρόβλημα, ειδικά στα ματς της Euroleague. Διότι οι τρεις σερί ήττες που έκανε ο Θρύλος ήταν απόρροια της κακής επιθετικής του παρουσίας. Ο Ματ, λοιπόν, ήταν εκπληκτικός με 9/9 σουτ. Είχε 5/5 τρίποντα, αλλά και 4/4 δίποντα. Πραγματικά "καυτός" ο Λοτζέσκι, με τα σουτ του άνοιξε την άμυνα του Αρκαδικού. Κι όταν η ομάδα της Τρίπολης έπαιξε άμυνα ζώνης, ο "Βέλγος" την διέλυσε από την περιφέρεια.

Τρίτο σημείο... το περιφερειακό σουτ. Αυτή τη φορά οι "ερυθρόλευκοι" είχαν καλά ποσοστά. Δεν λες και λίγο το 40%, με 15 εύστοχα σε 37 προσπάθειες. Σίγουρα θέλει λίγο προσοχή αυτό. Είναι πολλά τα 37 τρίποντα. Σε άλλο ένα ματς ο Θρύλος σούταρε παραπάνω τρίποντα από ότι έκανε με τα δίποντα (37 με 34), ενώ είχε 73% στα σουτ των δύο πόντων. Αλλά το γεγονός ότι βρήκε αρκετούς πόντους από την περιφέρεια, κάτι λέει.

Τέταρτο σημείο. Το ομαδικό παιχνίδι, δείγμα της καλής δουλειάς που έχει γίνει στην προπόνηση. Ακόμα και σε ένα θεωρητικά πολύ εύκολο ματς, οι 31 ασίστ λένε πολλά. Δείχνουν ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα και έψαξαν το ελεύθερο σουτ, ειδικά από την περιφέρεια. Αλλά και τα παραπάνω κλεψίματα κάτι δείχνουν. Τη διάθεση στην άμυνα που είναι το... άλφα και το ωμέγα του παιχνιδιού του Θρύλου. Και πέμπτο, μα όχι τελευταίο.

Η επάνοδος του Κώστα Παπανικολάου. Ο 25χρονος φόργουορντ γύρισε, έκανε το δεύτερο ντεμπούτο του με τον Ολυμπιακό. Θέλει το χρόνο του, αλλά έδειξε πώς μπορεί να βοηθήσει και να δώσει πολλές λύσεις στη συνέχεια, όταν θα βρει ρυθμό.

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 23-51, 39-75, 60-103.