Πόλη, σαν τον Πειραιά!

Όταν αγωνίζεται ο Ολυμπιακός στην Κωνσταντινούπολη, είναι σαν να παίζει εντός έδρας! Οι "ερυθρόλευκοι" με μια εκπληκτική εμφάνιση, νίκησαν στην παράταση 91-87 την Εφές και έκαναν αποφασιστικό βήμα για την πρώτη θέση στον όμιλό τους. Και με κόντρα διαιτησία, σε πολλά καίρια σημεία του ματς, όπως και στην τελευταία φάση (4 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε) της κανονικής διάρκειας. Όταν δεν δόθηκε φάουλ στον Χάκετ, αλλά στην εξέλιξη της φάσης στον Στρόμπερι. Το ματς, πάντως, στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Γιάνγκ, στην πρώτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε δυνατά στην άμυνα από την αρχή, με τους Στρόμπερι και Χάντερ να δίνουν λύσεις στην επίθεση και το δεκάλεπτο να κλείνει με +7 (20-13). Εκπληκτική αφετηρία στη δεύτερη περίοδο με τους πρωταθλητές Ελλάδας να κάνουν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και με σερί 15-2, προηγήθηκαν 30-15 (4:50 πριν το ημίχρονο) με καλάθι του Παπαπέτρου. Η Εφές κατάφερε να περιορίσει τη διαφορά και το δεκάλεπτο να κλείσει με 30-36.

Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Γκρέιντζερ και Σάριτς με την Αναντολού να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, 3:55 για το τρίτο (45-43) με τρίποντο του Ερτέλ και το δεκάλεπτο να κλείνει με τρίποντο του Σπανούλη (54-54). Η Εφές με συνεχόμενα καλάθια του Γκρέιντζερ που "εκτελούσε" από παντού και με ένα σερί 15-3 προηγήθηκαν με 11 πόντους (72-61) διαφορά, 4:29 για το τέλος.

Ο Ολυμπιακός με σούπερ άμυνα και μεγάλα καλάθια από Λοτζέσκι και Χάκετ και τη βολή του Στρόμπερι (0:04 για το τέλος) πήγε το ματς στην παράταση (76-76). Τρία σερί τρίποντα από Λοτζέσκι (2) και Αθηναίου και ισάριθμες "απαντήσεις" της Εφές. Το καλάθι του Παπαπέτρου (0:39) έκανε το 87-89 και ο Στρόμπερι έβαλε το "κερασάκι στην τούρτα", 10 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (87-91).

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 30-36, 54-54, 76-76, 87-91 (5λεπτο παράτασης).