ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Του έλειπε ο Μιλουτίνοφ, «πάλεψε» όσο μπορούσε

Αρθρογράφος: Δημήτρης Μαργωμένος
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΡΓΩΜΕΝΟΣ

Δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός να πάρει κάτι καλό από το παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής της Euroleague απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, εκτός έδρας. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 94-78, σε ένα ματς στο οποίο στάθηκαν όρθιοι όσο μπορούσαν αφού η απουσία του Νίκολα Μιλουτίνοφ μέτρησε αρκετά για την πορεία του παιχνιδιού.

Στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Μπασκόνια η απουσία του Μιλουτίνοφ δεν φάνηκε τόσο γιατί υπήρχε και το πάθος της έδρας, αλλά στη Μαδρίτη φάνηκε η απώλειά του με τους Ισπανούς εκτός από το τρίποντο που έχουν στο παιχνίδι τους να «χτυπούν» και στη ρακέτα με τους Αγιόν και Ταβάρες.

Από την άλλη για τους «ερυθρόλευκους» ο Μπόγρης έκανε πολύ καλό παιχνίδι σημειώνοντας μάλιστα 12 πόντους, αλλά στην άμυνα υπήρχε κενό αφού ούτε ο ΛεΝτέι κατάφερε να ανταποκριθεί στα καθήκοντα αυτά. Εκεί όμως που η Ρεάλ έκανε πραγματικά τη διαφορά ήταν στο τρίποντο. Οι Ισπανοί τελείωσαν το ματς με 13/23 τρίποντα και όποτε οι Πειραιώτες πλησίαζαν το σκορ έβρισκαν τον τρόπο από το τρίποντο να παίρνουν και πάλι τη διαφορά τους.

Το παιχνίδι φάνηκε από την αρχή ότι θα έχει υψηλό σκορ, από τη στιγμή που το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 28-23 και στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν στο 54-46. Ο Ολυμπιακός ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με τον Μπόγρη να σημειώνει 8 πόντους και τους Σπανούλη, Γκος από 10! Μάλιστα ο αρχηγός είχε ήδη από το πρώτο ημίχρονο 5 ασίστ και στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι μαζί με τον Μπόγρη, ενώ ακολούθησε και ο Πρίντεζης αλλά δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν στον Θρύλο τη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπόρεσε να ακολουθήσει τη Ρεάλ Μαδρίτης και στο τρίποντο, έχοντας 6/12 έναντι των 7/13 των γηπεδούχων και έτσι είχαν και μία κοντινή «επαφή» με το σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ ξεκίνησε πάλι με τρίποντο πηγαίνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με σκορ 57-46. Ο Πρίντεζης με συνεχόμενους πόντους προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά πηγαίνοντας το ματς στο 62-56, αλλά η Ρεάλ με ένα σερί 5-0 το πήγε και πάλι στο +11 με 67-56. Και έτσι συνέχισε το δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να προηγούνται στη λήξη του με 72-63.

Στην τέταρτη περίοδο του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» κυνήγησαν στην αρχή το σκορ και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά μέχρι τους 7 πόντους, αλλά στη συνέχεια δεν μπορούσε να πλησιάσει περισσότερο αφού η Ρεάλ είχε πάντα την απάντηση στις επιθέσεις της. Μέχρι που στα τελευταία τρία λεπτά οι Ισπανοί με συνεχόμενα τρίποντα κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να έρθει η ήττα για τον Ολυμπιακό με 94-78.

Αυτό που κρατάει ο Ολυμπιακός από το ματς είναι η επιστροφή του Σπανούλη στις καλές εμφανίσεις ο οποίος έκανε εκπληκτικό ματς με 11 ασίστ και 12 πόντους, η καλή παρουσία του Μπόγρη ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας με τους 12 πόντους που έβαλε και το ρεκόρ του Πρίντεζη που πέρασε στην κορυφαία πεντάδα της Euroleague σε πόντους.