Τρομερός ο Θρύλος, γονάτισε την Καρόλο!

Σπουδαία νίκη με 79-54 επί της Καρόλο, στο ΣΕΦ, για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, κυριάρχησαν σε κάθε σημείο του παρκέ επί της γαλλικής ομάδας και πήραν τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση. Παράλληλα, με τον τρόπο αυτό, επιβεβαιώθηκε, μεταξύ άλλων, ότι αυτό που έλειψε στα προηγούμενα ματς ήταν και η τύχη, μιας και τα κορίτσια του Γιώργου Παντελάκη παρουσίαζαν, κατά βάση, καλό πρόσωπο. Πρώτη σκόρερ του Θρύλου ήταν η Τόμας, η οποία ολοκλήρωσε το παιχνίδι, έχοντας 17 πόντους.

Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς με τις Τόμας, Παυλοπούλου, Νικολοπούλου, Τζόνσον και Τίκβιτς και προηγήθηκε 6-5 με δίποντο της Σπυριδοπούλου. Η Τόμας με τρίποντο διαμόρφωσε το 9-5 με την Νικολοπούλου να ακολουθεί για το 12-7. Η Αμερικανίδα γκαρντ σκόραρε και για το +7 (14-7) του Θρύλου, με την Τίκβιτς να πετυχαίνει το δίποντο για το 16-7. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε πιστός στο πλάνο του και ξέφυγε με 11 πόντους με τρίποντο της Τόμας (21-10) με την ομάδα του Πειραιά να κλείνει ιδανικά το δεκάλεπτο με το σκορ στο 28-12 έπειτα από τρίποντο της Σωτηρίου πίσω από το κέντρο.

Οι «ερυθρόλευκες» παρέμειναν σε αυτό το επίπεδο,  με την Σωτηρίου ξανά προηγήθηκαν σε 35-16. Η Carolo πλησίασε, όμως με βολές η Τζόνσον πραγματοποίησε το 39-21 για την ομάδα του Πειραιά.

Η Τόμας συνέχισε να σκοράρει και βοήθησε για το 42-21, ενώ πέτυχε και το 44-21 με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 23 πόντους για τον Θρύλο.

Η Σταμολάμπρου στην τελευταία επίθεση πήρε το φάουλ σε ντράιβ και έκανε το 46-21 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε απόλυτα συγκεντρωμένος με την έναρξη της τρίτης περιόδου. Η Τόμας και η Παυλοπούλου έφτασαν τη διαφορά στους 29 πόντους (50-21), με την Carolo να αντιδράει από την μεριά της και με ένα 7-4 μείωσε σε 54-28.

Δύο τρίποντα της Τόμας και της Παυλοπούλου διαμόρφωσαν το 60-28, με τις Γαλλίδες να μειώνουν εκ νέου στους 29 με τρίποντο της Σεβανιόν.

Η πίεση του Ολυμπιακού παρέμεινε στον ίδιο βαθμό, η Σταμολάμπρου οδήγησε το παιχνίδι στο 65-36 με 1:30 λεπτό να απομένει για το τέλος του δεκαλέπτου. Το 67-41 ήταν το σκορ με το οποίο ολοκλήρωσαν οι δύο ομάδες το τρίτο δεκάλεπτο με τον Θρύλο να απέχει 10 αγωνιστικά λεπτά από την δεύτερη του νίκη στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα από την Γαλλία πίεσε εκ νέου για να πλησιάσει στο σκορ, όμως οι «ερυθρόλευκες» δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με ωραίο μπάσκετ και δυνατή άμυνα κράτησαν την απόσταση στους 22 πόντους (70-48), η Κοσμά «χτύπησε» από το τρίποντο για το 73-50, με την Νικολοπούλου να την ακολουθεί και να πραγματοποιεί το 76-50 για τον Θρύλο. Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος μέχρι τέλους, με το 79-54 να δείχνει τη διαφορά των δύο ομάδων στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 46-21, 67-41, 79-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή 1, Κοσμά 5 (1/4 τρ., 6 ριμπ.), Λίτση 2, Σωτηρίου 9 (1/2 τρ.,), Σταμολάμπρου 5 (1/1 τρ.), Τζόνσον 10 (2/7 διπ., 6/8 βολ., 14 ριμπ.), Νικολοπούλου 8 (1/2 διπ., 1/2 τριπ.), Παυλοπούλου 14 (2/5 τρ., 4/6 διπ). Σταμάτη 2, Τόμας 17  (4/5 διπ., 3/7 τρ., 3 ριμπ., 4 ασ.), Τίκβιτς 6 (7 ριμπ.).

Carolo Basket (Γερνό): Μπουντέρα 10 (2), Σεβανιόν 14 (4), Φιλίπ 12 (1), Χρουσκακόβα 6, Λιούις 2, Παγιέ 1, Πίτερς 9.