ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ασταμάτητες!

Book Small Mobile

Ούτε στον Βύρωνα δεν σταμάτησε το "ερυθρόλευκο" εξπρές. Τα κορίτσια του Ολυμπιακού πέρασαν και από το Βύρωνα, κάνοντας το "6 στα 6" στο φετινό πρωτάθλημα, παρότι δεν έπαιξαν τόσο καλά όσο στα προηγούμενα ματς. Παρόλα αυτά επικράτησαν με 15 πόντους διαφορά, 69-54.

Το ματς είχε ενδιαφέρον στο πρώτο δεκάλεπτο. Διάστημα που τα κορίτσια του Ολυμπιακού ήταν άστοχα, ο Αθηναϊκός είχε λύσεις στην επίθεση και αυτό του έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθεί με 10-8. Η συνέχεια, όμως, ανήκε ολοκληρωτικά στον Θρύλο. Οι "ερυθρόλευκες" έκαναν το παιχνίδια τους. Δυνατές στην άμυνα, έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και πήραν... κεφάλι στο σκορ.

Από εκείνο το σημείο και μετά είχαν τον έλεγχο του ματς. Τι κι αν οι γηπεδούχες έκαναν προσπάθεια να ξαναμπούν στο ματς και πλησίασαν κάπως στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο; Η ουσία είναι ότι τα κορίτσια της Ελένης Καπογιάννη είχαν τρόπο να αυξήσουν τη διαφορά στα καίρια σημεία της αναμέτρησης και να φτάσουν στο "διπλό" και μάλιστα με 15 πόντους διαφορά, 69-54!

Τα δεκάλεπτα: 10-8, 25-32, 39-54, 54-69.

Αθηναϊκός: Δασκαλοπούλου 4, Κλίτσα, Σπαθάρου 8 (2), Γ. Σταμάτη, Λουκάτου 2, Ντάνιελ 2, Κεχαγιά 8 (1), Ντάνχαμ 26, Νίκσινα 4, Σιδεράκη, Πολίτη, Λίτση.

Ολυμπιακός: Γκότζη, Ε. Σταμάτη 8 (2), Μπόνη 2, Χατζηνικολάου 12, Καλογήρου, Μπαλτά (5 ασ.), Χαλιβέρα 7, Τζόνσον 12 (12ρ), Κοσμά 10 (1), Παπαμιχαήλ, Κριστόφερσον 18 (1τρ, 8ρ).