Πάρτι στον ημιτελικό!

Ούτε η ίδια η Ελένη Καπογιάννη και οι παίκτριές της δεν περίμεναν πριν το τζάμπολ του ημιτελικού με τον ΠΑΟΚ ότι θα κάνουν τέτοιο... πάρτι στο παρκέ. Οι "ερυθρόλευκες", όμως, έπαιξαν φανταστικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, "τελείωσαν" από νωρίς την υπόθεση πρόκριση με το 60-31 στο 20λεπτο και τώρα έχουν στο μυαλό ένα πράγμα! Πώς θα κατακτήσουν το Κύπελλο στον τελικό της Κυριακής (15:00) με αντίπαλο τον ΠΑΟ, που πέρασε με την... ψυχή στο στόμα κόντρα στον Αθηναϊκό (67-66) στον πρώτο ημιτελικό.

Οι κοπέλες του Θρύλου μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς. Και μπορεί στα πρώτα 5 λεπτά ο ΠΑΟΚ να ήταν μέσα στο ματς. Όταν, όμως, έκαναν αυτό που έπρεπε, όταν πάτησαν το... γκάζι, το ματς κρίθηκε. Με τα 5/5 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και τα 8/14 στο ημίχρονο είχαν "καθαρίσει" την αναμέτρηση. Και μπορεί στην πρώτη περίοδο ο ΠΑΟΚ να βρήκε λύσεις στην επίθεση, διάστημα που πέτυχε 23 πόντους, αλλά στη συνέχεια η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν το "κλειδί". Διότι επέτρεψε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να σκοράρει άλλους 25 σε 30 λεπτά. Για την ακρίβεια 8, 7 και 10 πόντους, αντίστοιχα, ανά δεκάλεπτο.

Το δεύτερο στοιχείο που έκανε τον Ολυμπιακό να ξεχωρίσει ήταν η ομαδικότητα. Οι "ερυθρόλευκες" ολοκλήρωσαν τον δεύτερο ημιτελικό με 25 ασίστ, έναντι μόλις 6 από την πλευρά του ΠΑΟΚ. Και το τρίτο σημείο, τα ριμπάουντ. Τα κορίτσια του Θρύλου μάζεψαν 44 (28 αμυντικά-16 επιθετικά) την ώρα που οι "ασπρόμαυρες" είχαν μόλις 26 (18-8). Όλα αυτά δείχνουν με χαρακτηριστικό τρόπο τι συνέβη στο παρκέ του κλειστού της Λευκάδας και γιατί οι "ερυθρόλευκες" πήραν τη νίκη με 37 πόντους (85-48) διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 33-23, 60-31, 74-38, 85-48.

Ολυμπιακός: Γκοτζή 4, Σταμάτη 9 (3τρ.), Μπόνη 15 (3τρ.), Χατζηνικολάου 7 (5ασ.), Καλογήρου 2, Μπαλτά 4 (6ασ., 3 κλ.), Νικολαϊδου 2 (2κοψ.), Χαλιβέρα 7, Τζόνσον 12 (9ρ., 3ασ., 1 κοψ.), Κοσμά 12 (2τρ.), Παπαμιχαήλ 7, Κριστόφερσον 4 (2 κοψ).

ΠΑΟΚ: Κυρατζή, Τελίδου 9(1), Ρέντμον 7(1), Σπανίδου 14(2), Τζουγκράκη 3(1), Σταυρίδου 7, Κατωπόδη 1, Ταρπάγκου, Κλέμονς 3, Διαμαντίδου, Κοντογεώργου 4.