ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Άγγιξε την 100άρα, νέο θετικό δείγμα

Ευρεία νίκη με 97-45 επί του Κρόνου, στον Άγιο Δημήτριο, πήρε ο μάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Να σημειωθεί, ότι ο Γιώργος Παντελάκης είχε στη διάθεσή του και την Τζέσικα Τόμας, η οποία πήρε χρόνο συμμετοχής. Μάλιστα, το ανεπίσημο ντεμπούτο της πραγματοποίησε η Μπασάρα Γκρέιβς.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν στην 5άδα τους με τις Παυλοπούλου, Σταμολάμπρου, Γέμελος, Σπυριδοπούλου και Γκρέιβ. Με την Αμερικανίδα φόργουορντ/σέντερ να κάνει 18-8, μετρώντας 9 προσωπικούς πόντους εκείνο το διάστημα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 30-13 υπέρ των νταμπλούχων Ελλάδας.

Στη συνέχεια, ο Έλληνας κόουτς του Θρύλου άλλαξε όλη την πεντάδα, όμως η ομάδα του παρέμεινε στον ίδιο ρυθμό, με την Γιουρτσένκοβα να σκοράρει συνεχόμενα καλάθια για το 37-13. Η ομάδα του Πειραιά «έτρεξε» ένα 14-7 επιμέρους σκορ με την Κοσμά, για πάνε οι δύο ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 51-28.

Στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν έριξε την απόδοσή του και συνεχίζοντας να παίζει εξαιρετική άμυνα, δέχθηκε μόλις 9 πόντους και προηγήθηκε με +39 (76-37).

Ο Γιώργος Παντελάκης χρησιμοποίησε και την Τζέσικα Τόμας στην τέταρτη περίοδο, με τον Θρύλο να «τρέχει» ένα 8-0 (84-37) με τις Αυτζή και Γιουρτσένκοβα. Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, η Σωτηρίου με τρίποντο διαμόρφωσε το 90-41, με τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας να κατακτούν μια εύκολη νίκη, παίζοντας, παράλληλα, όμορφο και ελκυστικό μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 13-30, 28-51, 37-76, 45-97

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 6, Νικολοπούλου 8 (1), Σταμάτη 5 (1), Γκρέιβς 17, Σωτηρίου 7 (1), Παυλοπούλου 8, Γέμελος 7 (1), Λούκα 6, Γιουρτσένκοβα 12, Κοσμά 2, Σπυριδοπούλου 8, Αυτζή 6, Τόμας 5.