ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Νίκη στο Μοσχάτο και τώρα... Μονπελιέ

Με νίκη ολοκλήρωσε τα φιλικά προετοιμασία της η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 62-55 της Ελευθερίας, στο Μοσχάτο. Ο Γιώργος Παντελάκης, από την πλευρά του, είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει ξανά αρκετά σχήματα και μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριές του, ανοίγοντας το ροτέισον. Οι «ερυθρόλευκες» συνεχίζουν, πλέον, την προετοιμασία τους, για την αναμέτρηση με την Μονπελιέ, στη Χαλκίδα, στις 25 του μηνός, για την προκριματική φάση της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Σωτηρίου και Γκρέιβς. Ο Θρύλος μπήκε δυνατά στο Μοσχάτο και με δίποντο της Σωτηρίου προηγήθηκε με εννιά πόντους (5-14). Η Ελευθερία πίεσε, βρήκε λύσεις και μείωσε με το δεκάλεπτο να κλείνει στους τρεις πόντους υπέρ του Θρύλου (15-18).

Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στην δεύτερη περίοδο, η Γέμελος ευστόχησε στις επόμενες επιθέσεις του Ολυμπιακού, με τις γηπεδούχες να πλησιάζουν στο έναν πόντο (27-28). Οι «ερυθρόλευκες» έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα (34-37) με τον Παντελάκη να χρησιμοποιεί διαρκώς νέα πράγματα ενόψει BLMA.

Λίγο μετά την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Μοσχάτου ισοφάρισε (39-39), αλλά με σερί πόντους της Γκρέιβς ο Ολυμπιακός ξέφυγε με έξι (43-49). Η περίοδος τελείωσε με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 48-51 και τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο.

Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 7-0 σερί για το 51-58 με 5 λεπτά για το τέλος, η Ελευθερία δεν μπόρεσε να ακολουθήσει με το ματς να τελειώνει στο +7 για την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη.

Στην φιλική αναμέτρηση με την Ελευθερία Μοσχάτου δεν αγωνίστηκαν οι Πηνελόπη Παυλοπούλου και Άννα Σπυριδοπούλου.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-37, 48-51, 55-62

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Γέμελος 8 (2), Γιουρτσένκοβα 7, Γκρέιβς 17, Σταμολάμπρου 2, Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 10 (2), Τόμας 12 (2), Αυτζή 2, Σταμάτη 2, Κοσμά, Λούκα.