ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Κόουτς, έχεις πολλή δουλειά μπροστά σου...

Με αρνητικό τρόπο συνοδεύτηκε η επιστροφή του Γιώργου Μπαρτζώκα στον Ολυμπιακό, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν ήττα-σοκ με 86-93 από την τελευταία του βαθμολογικού πίνακα Άλμπα Βερολίνου, στο ΣΕΦ, για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Πειραιώτες είχαν ξανά πάρα πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους, δεν έπαιξαν ορθολογικά και «πλήρωσαν», μεταξύ άλλων, το καταστροφικό 2ο δεκάλεπτο, στο οποίο δέχθηκαν 31 πόντους!

Μεγάλη «ζημιά» για τους Γερμανούς έκανε ο Μάρκους Έρικσον, που ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους  και 6/9 τρίποντα. Για τον Θρύλο, πρώτος σκόρερ ήταν οι Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης με 15 πόντους. 14 είχε ο Σπανούλης και 11 ο Κόνιαρης. Πλέον, το ρεκόρ των Πειραιωτών στη διοργάνωση βρίσκεται στο 7-12, οπότε γίνεται αντιληπτό ότι τα πράγματα είναι κάτι παραπάνω από δύσκολα, με τον Μπαρτζώκα να έχει πάρα πολλή δουλειά μπροστά του.

Καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο, όλα λάθος στο δεύτερο

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Σπανούλη, Κόνιαρη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Ο Πρίντεζης, λοιπόν, με 6 πόντους στα πρώτα λεπτά, έδωσε το προβάδισμα με 8-4 στην ομάδα, ενώ λίγο αργότερα, ο Σέρβος σέντερ με κάρφωμα, έκανε το 12-6 για το double score. Ο Γκεντράιτις με τρίποντο μείωσε σε 12-9, ενώ ο Σίβα στο 18-16, με τον «Μίλου», όμως, έπειτα από κάρφωμα, να δίνει προβάδισμα με +3 (22-19) στους Πειραιώτες.

Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι η Άλμπα σκόραρε 31 (!) πόντους και ο Θρύλος 20. Η ομάδα του Βερολίνου έκανε τη μεγαλύτερη «ζημιά» από τα 6,75, από όπου και εκτελούσαν οι Έρικσον, Όγκμπε, Γκερτάιτις και Χέρμανσον. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε και στο -11 για τους Πειραιώτες (30-41 και 33-44). Με το σκορ του ημιχρόνου να ολοκληρώνεται με 42-50, μετά από καλάθι του Σπανούλη.

Μάζεψε τη διαφορά, πέρασε και μπροστά, αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μιλουτίνοφ μείωσε στους 4 (49-53), με τον Παπανικολάου λίγο αργότερα, με εύστοχο τρίποντο, να μειώνει στο καλάθι (58-60). Ο Μιλουτίνοφ με βολές ισοφάρισε σε 64-64, ενώ ο Βεζένκοβ μετά από πολλή ώρα, έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο με 68-66. Ο Χέρμανσον ισοφάρισε, αλλά ο Βεζένκοβ με απίστευτο buzzer beater τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου, έκανε το 71-68.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η γερμανική ομάδα μπήκε καλύτερα και με ένα σερί 7-0, προηγήθηκε με 71-77. Ο Κόνιαρης με τρίποντο στη συνέχεια, μείωσε σε 80-86, ενώ με σερί καλάθια των Πρίντεζη, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ, οι Πειραιώτες μείωσαν στον πόντο (86-87). Έπειτα, δόθηκε αντιαθλητικό φάουλ στον Σπανούλη, ο Γκερτάιτις έκανε το 86-89, με τον «Μίλου» να έχει χάσει νωρίτερα μία κρίσιμη βολή για το 87-87. Και το ματς ολοκληρώθηκε, εν τέλει, με 86-93 υπέρ της Άλμπα.