ΤΣΣΚΑ, πονάς και φταίει ο Πειραιάς!!!

Κάποια πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτέ. Όσα χρόνια και αν περάσουν, σε όποια κατάσταση και αν βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα αποτελεί πάντα την καλύτερη «πελάτισσα» των «ερυθρολεύκων»! Επιβεβαιώθηκε με τον πλέον εμφατικό τρόπο στο ΣΕΦ, σε παιχνίδι για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Εκεί όπου ο… λαβωμένος λόγω των πάρα πολλών απουσιών Θρύλος, διέλυσε με 72-59 την ομάδα του Ιττούδη. Απέδειξε ξανά και ξανά στον Έλληνα κόουτς, ότι όποτε βρίσκει μπροστά του τον μεγαλύτερο ελληνικό σύλλογο, δεν θα σηκώνει κεφάλι! Απλά θα υποκλίνεται και θα φεύγει ηττημένος. Όπως και στην πρώτη αναμέτρηση στη Ρωσία.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, λοιπόν, πραγματοποίησαν την τέλεια εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, κυριάρχησαν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και ήλεγξαν το ματς καθ' όλη τη διάρκειά του. Ενδεικτικό είναι το γεγονός, ότι προηγήθηκαν ακόμα και με +20 (65-45). Κορυφαίος παίκτης του Θρύλου ήταν ο φοβερός και τρομερός Παπανικολάου, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα! Από εκεί και πέρα, 13 πόντους είχε ο Ρούμπιτ και από 11 οι Μιλουτίνοφ και Πολ

Κυριάρχησε από την αρχή, επιβάλλοντας το ρυθμό του

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στην αρχική του 5άδα με τους Μπόλντγουιν, Πολ, Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ και Ρούμπιτ. Ο Σέρβος σέντερ με 2 σερί καλάθια έκανε το 4-2, ενώ ο Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (6-2 στην ομάδα του. Ο Τζέιμς με τρίποντο μείωσε στον πόντο, ενώ ο Μπόλντγουιν από τα 6,75, απάντησε για το 9-5. Μάλιστα, λίγο αργότερα και πάλι ο «Παπ», έκανε το 14-8, με τον Θρύλο να προηγείται ακόμα και με double-double (20-10), μετά από καλάθι του διεθνή φόργουορντ. Ακολούθησαν 4 σερί πόντους από τους Χίλιαρντ και Στρέλνιεκς για το 20-15.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Χίλιαρντ μείωσε σε 20-17, με τον Παπανικολάου να κάνει το 22-17. Και πάλι ο Χίλιαρντ, με καλάθι και φάουλ, μείωσε στους 2 πόντους (24-22), ενώ ο Κουφός με κάρφωμα, έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Ρώσους με 26-27. Ο Τζέιμς έκανε το 27-30, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 33-34, έπειτα από καλάθι του Ρούμπιτ.

Την υπέταξε, τη διέλυσε και φώναξε παρών!

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Μπόλντγουιν ισοφάρισε σε 34-34 με εύστοχη βολή, ενώ ο Ρούμπιτ από τα 6,75, έκανε το 37-34. Μάλιστα, λίγο αργότερα, ο Πολ με τρίποντο και φάουλ, έδωσε προβάδισμα 9 πόντων στον Θρύλο (45-36). Οι Πειραιώτες κυριάρχησαν καθολικά, σε άμυνα και επίθεση, ενώ ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου, ήταν 21-4!!! Απίστευτο. Ο Πολ και πάλι από τα 6,75, έκανε το 54-38 και εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους (54-38). Σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα.  Ο Παπανικολάου με κάρφωμα έκανε το 56-38, ενώ ο Μπόλντγουιν με ωραίο καλάθι, εκτόξευσε τη διαφορά στη μεγαλύτερη διακύμανσή της, στους 20 πόντους, κάνοντας το 62-42. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά στους 9 (65-56), έπειτα από τρίποντο του Κουρμπάνοφ. Ωστόσο, ο Κόνιαρης απάντησε με τον ίδιο τρόπο, με τον Ρούμπιτ να διαμορφώνει το τελικό 72-59. Και τον Θρύλο να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 20-15, 33-34, 54-38, 72-59.