Μεγάλη νίκη, με κατάθεση ψυχής, από τον... μισό Θρύλο!

Ο Ολυμπιακός είναι εδώ! Έχει σφυγμό. Μπορεί να αντιμετωπίζει χίλια δύο προβλήματα, ωστόσο συνεχίζει να μάχεται, να μην τα παρατάει. Το απέδειξε και κόντρα στη Βιλερμπάν, στο ΣΕΦ, για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, όπου παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε… μισός, πήρε μεγάλη νίκη με 77-68 . Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, επέβαλλαν το ρυθμό τους στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, κέρδισαν τη «μάχη» στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες. Και συνεχίζουν, έτσι, να έχουν ελπίδες για πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης.

Ωστόσο, ο Θρύλος και ο Γιώργος Μπαρτζώκας έχουν να «πονοκεφαλιάζουν» για ένα ακόμα πρόβλημα τραυματισμού. Αυτή τη φορά του Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος στη δεύτερη περίοδο, γύρισε το πόδι του πέφτοντας στο παρκέ και πέρασε εκτός υποβασταζόμενος. Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Σάσα Βεζένκοβ με 15 πόντους, 13 είχε ο Οκτάβιους Έλις και από 11 οι Μπόλντγουιν και Πρίντεζης. Να σημειωθεί, ότι αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη για τον Ολυμπιακό, μετά από εκείνη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Μπόλντγουιν, Βεζένκοβ, Πρίντεζη, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ. Ο Παπανικολάου άνοιξε το σκορ για το 2-0, ενώ ο Βεζένκοβ με μεγάλο τρίποντο, έκανε το 5-2. Ο Μαλεντόν με τον ίδιο τρόπο απάντησε για το 5-5, ενώ ο Καχούντι έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Γάλλους με 5-7. Κάπου εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» έπαθαν… μπλακ άουτ, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 14-18. Ο Μιλουτίνοφ με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 18-19, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 20-21 μετά από τρίποντο του Καχουντί.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση. Ο Παπανικολάου με τεράστιο τρίποντο, έκανε το 29-26, ενώ ο Νικολαΐδης με εύστοχες βολές, έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +7 (35-28). Μάλιστα, η διαφορά εκτοξεύθηκε ακόμα και στο +12 (43-31), μετά από βολές του Νικολαΐδη. Με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 43-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Έλις έκανε το 45-35, ενώ ακολούθησαν τεράστια τρίποντα των Παπανικολάου και Βεζένκοβ, που εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (51-37). Μάλιστα, οι Πρίντεζης και Βεζένκοβ με τρίποντα, έκαναν το 61-45 για το +16.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Ο Μπόλντγουιν με καλάθι και φάουλ, έκανε το 66-53 και παρά το γεγονός ότι η Βιλερμπάν μείωσε σε 70-61 με τον Στραζέλ, ανέβασαν ξανά στροφές, έβαλαν κάποια μεγάλα καλάθια και έφτασαν στο τελικό 77-68.

Τα Δεκάλεπτα: 20-21, 43-33, 61-50, 77-68

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Μπόλντουιν 11 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νικολαΐδης 6 (5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Κόνιαρης 4, Μιλουτίνοφ 9, Βεζένκοφ 15 (3τρ., 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 11 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 8 (2τρ., 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ποκουσέφσκι, Έλις 13 (5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κοψ.).

Βιλερμπάν (Μίτροβιτς): Τέιλορ 12, Τζεκίρι 9, Καουντί 14 (2), Μαλεντόν 7 (1), Λόμαζς, Γκαλιού, Νουά 3 (1), Ζαν Σαρλ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ντιότ 3 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Μπάκο 2, Στράζελ 3 (1), Ντιοτ 3, Πέιν 4