ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ψυχάρα ο Θρύλος σε απίθανο ματς!

Book Small Mobile

Με τρίποντο του Χάρισον στο... μηδέν, ο Ολυμπιακός νίκησε και τη Μακάμπι (85-82) σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο ΣΕΦ. Ματσάρα στον Πειραιά, με τον Θρύλο να παίρνει αυτό που άξιζε βάσει της εικόνας του στο παιχνίδι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-4 από καλάθια των Έλις, Βεζένκοβ και Παπανικολάου, αλλά έκανε λάθη και πολλές κακές επιθέσεις στη συνέχεια. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Μακάμπι να «τρέξει» ένα 0-10 σερί για το 8-14. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Έλις (10-14, 12-16) και το τρίποντο του Σλούκα (15-18), ωστόσο ο Ντόρσεϊ στην εκπνοή έκανε το 15-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ήταν ονειρικός και μαγικός. Όχι μόνο κάλυψε το -7, αλλά βρέθηκε και στο δικό του +7 με απίθανο Σπανούλη. Ο αρχηγός ήταν εκείνος που γύρισε το παιχνίδι, σκοράροντας 7 πόντους και δίνοντας 1 ασίστ. Ο Μάρτιν, ο Χάρισον και ο Πρίντεζης διατήρησαν μπροστά στον Ολυμπιακό, με τον Χάρισον να εκτελεί για 3 για το 44-38 του ημιχρόνου.

Η διαφορά έφτασε και στο +10 στο τρίτο δεκάλρπτο. Ο Έλις και ο Βεζένκοβ έκαναν το 49-40, με τον τελευταίο να σκοράρει ξανά αλλά από την άλλη γωνία για το 54-44. Η Μακάμπι επέστρεψε με ένα 0-5 και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και στους 3 πόντους, με το 61-58 με τον Χάντερ, ενώ με τον Τζόουνς στην εκπνοή γράφτηκε το 69-66 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός. Είχε νευρικότητα και η Μακάμπι το εκμεταλλεύτηκε και πέρασε μετά από... ώρα μπροστά στο σκορ με 71-72. Ο Τζένκινς και ο Σπανούλης ξεκόλλησαν τον Ολυμπιακό, αλλά το τέλος ήταν συγκλονιστικό. Προηγήθηκε 82-79 με τον Σπανούλη, είχε ευκαιρίες να το τελειώσει αλλά δεν το έκανε και το... πλήρωσε με έναν απίθανο τρόπο. Με το σκορ στο 82-79 και 11’’ για το τέλος, ο Τζόουνς αστόχησε και στις δύο βολές. Έμενε μόνο να πάρει ο Θρύλος το αμυντικό ριμπάουντ. Όμως όλα έγιναν ανάποδα. Επιθετικό ριμπάουντ η Μακάμπι, τρίποντο ο Ουίλμπεκιν! Η Μακάμπι έδωσε ό,τι φάουλ είχε να δώσει και στο τέλος έμειναν μόνο 4’’ για τον Ολυμπιακό. Κι ενώ όλοι περίμεναν παράταση, ο Χάρισον είπε «όχι». Πήρε την τελευταία επίθεση και ευστόχησε από τα 9 μέτρα. Κάπως έτσι ο Θρύλος νίκησε σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με 85-82 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 44-40, 69-66, 85-82