Τον πρόδωσε η επίθεση του...

Book Small Mobile

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ με 69-63 και έχασε έδαφος για τη μάχη που κάνει να καθιερωθεί στην οκτάδα της Ευρωλίγκας.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έμεινε χαμηλά όσον αφορά το σκοράρισμα για την πρώτη περίοδο. Οι Γάλλοι έπαιζαν καλή άμυνα και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δυσκολευόταν αρκετά να βρει το δρόμο προς το καλάθι. Αντίθετα εκείνοι με αργά αλλά σταθερά βήματα κρατούσαν καλό ρυθμό στην επίθεση και προηγούνταν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Το σκορ ήταν πολύ χαμηλό, κάτι που δεν βόλευε καθόλου τον Ολυμπιακό, ο οποίος προσπαθούσε να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο και να βρει ρήγματα στην άμυνα της Βιλερμπάν. Τα μακρινά σουτ δεν έμπαιναν και οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύονταν ακόμα περισσότερο.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τη γαλλική ομάδα να προηγείται με έναν πόντο, όμως ο προπονητής του Ολυμπιακού ήξερε ότι έπρεπε να αλλάξουν πολλά κυρίως στην επίθεση, αφού η άμυνα ήταν σε καλά επίπεδα. Στην τρίτη περίοδο οι Γάλλοι μπήκαν με καλή ψυχολογία και κατάφεραν με μεγάλα σουτ να αυξήσουν κατά πολύ τη διαφορά, η οποία έφτασε στους 9 πόντους.

Η ομάδα του Πειραιά δεν μπορούσε να πάρει πράγματα από την επίθεση της και ο Γιώργος Μπαρτζώκας προσπαθούσε συνεχώς με διαφορετικά συστήματα να βρει τη χρυσή τομή που θα έφερνε στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του επιθετικά, όμως πάλι έδειχνε ότι κάτι του έλειπε για να μπορέσει να κάνει την ανατροπή. Τα πράγματα όμως δυσκόλευαν ολοένα και περισσότερο, αφού οι Γάλλοι βρήκαν για τα καλά ρυθμό στην επίθεση, ενώ αντίθετα ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε με τίποτα να βρει λύση στην εξίσωση.

Στο τέλος η ομάδα του Πειραιά προσπάθησε να κάνει την ανατροπή όμως δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 69-63 μέσα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Επόμενος αγώνας είναι πάλι με τον ίδιο αντίπαλο την προσεχή Τρίτη στη Γαλλία.