Το πάθος του Παπαπέτρου!

Αρθρογράφος: Παύλος Σαχτούρης
ΠΑΥΛΟΣ ΣΑΧΤΟΥΡΗΣ

Το ματς ήταν 59-66 και έμεναν 6 λεπτά για το φινάλε. Με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να παίρνει το τάιμ άουτ και όταν γύρισε ο Θρύλος στο ματς, έβγαλε έναν… άσσο από το μανίκι του. Με την άμυνα του ΠΑΟ να έχει κλείσει και τους «πράσινους» να δείχνουν να έχουν τον έλεγχο, είδε τον Ιωάννη Παπαπέτρου να κάνει τη διαφορά.

Καταλύτης ο νεαρός φόργουορντ για την ανατροπή και τη νίκη του Ολυμπιακού. Έβαλε πέντε καθοριστικούς πόντους. Αρχικά με ένα κάρφωμα που, πέραν από τους δύο πόντους, βοήθησε και στον ψυχολογικό τομέα. Και στη συνέχεια ένα πολύ μεγάλο τρίποντο. Με 5 δικούς τους πόντους, το 59-66 έγινε 64-66 μέσα σε ενάμισι λεπτό. Διάστημα στο οποίο ήταν συγκλονιστικός και στην άμυνα.

Η στατιστική του ήταν 7 πόντοι με 2/3 δίποντα και 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Κι όλα αυτά στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, πριν αναλάβει δράση ο Βασίλης Σπανούλης και τους «τελειώσει» μια και καλή!