Ετοιμαστείτε! Έστειλε μήνυμα με το «καλημέρα»!

Πρώτο επίσημο ματς για τον Ολυμπιακό στη νέα αγωνιστική περίοδο, στέλνοντας αμέσως το... μήνυμά του σε όλους στην Ελλάδα και όχι μόνο! Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και πήραν τη νίκη με 67-94 απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου.

Παίρνοντας παράλληλα και την πρόκριση στη 2η αγωνιστική της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και αυτό φάνηκε μέσα στο παρκέ. Δεν άφησε τον Κολοσσό Ρόδου σε καμία περίπτωση να κάνει το παιχνίδι του και να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στον αγώνα. Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν κοντά η ομάδα της Ρόδου, τελειώνοντας η πρώτη περίοδος με 26-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι «ερυθρόλευκοι» δυνάμωσαν την άμυνά τους και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στην επίθεση, παίρνοντας πλέον διαφορά με διψήφιο αριθμό και το ημίχρονο τελείωσε στο 42-53.

Από εκεί και πέρα τα πάντα τελείωσαν! Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο δέχτηκε μόλις 6 πόντους παίζοντας δυνατή άμυνα και πήγε στο +18 με σκορ 48-66. Στην τελευταία περίοδο του αγώνα ο Κολοσσός προσπάθησε να κάνει τη δική του... αντεπίθεση όταν είδε τον Ολυμπιακό να χαλαρώνει. Όμως αμέσως η ομάδα του Πειραιά πήρε τα πάνω της και έφτασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, παίρνοντας τη νίκη με 67-94!

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 42-53, 48-66, 67-94.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Λόουσον (0/1 δίποντο, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος 2 (12 ασίστ), Μέζιτσεκ 14 (2/6 τρίποντα), Πράπας, Μομίροβ 9 (3/7 τρίποντα), Γουίλιαμς 16 (4/5 τρίποντα), Μαργαρίτης 7, Μπιλλής, Μίλερ 11 (9 ριμπάουντ), Τιλί 2, Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/4 τρίποντα), Ντόρσεϊ 6, Λούντζης, Λαρεντζάκης 10 (2), Φαλ 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 8 (7 ασίστ), Μάρτιν 9 (7 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), Ζαν Σαρλ 15 (1), ΜακΚίσικ 7 (1).