ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Κρίμα, Θρύλε!

Book Small Mobile

Ο Θρύλος πάλεψε και κοίταξε στα ίσα την Μπαρτσελόνα μέσα στο Παλαού Μπλαουγκράνα, αλλά λύγισε στην παράταση. Οι Πειραιώτες κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους, όμως ένα χαμένο ριμπάουντ 8’’ πριν την λήξη και το άστοχο σουτ του Κώστα Σλούκα στην εκπνοή, στοίχισαν στους «ερυθρόλευκους». Ο Ολυμπιακός έκανε μία πολύ μεγάλη εμφάνιση και άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Ο Θρύλος έδειξε ότι είναι φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα, καθώς κοίταξε στα μάτια την Μπαρτσελόνα και ηττήθηκε στα σημεία, δείχνοντας ότι δεν θα χαριστεί σε κανέναν.

Τώρα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κοιτάει μόνο την αναμέτρηση με την Ζαλγκίρις την Παρασκεύη (15/10) στο ΣΕΦ για την 4η αγωνιστική της Euroleague. Ο Ολυμπιακός έδωσε σκληρή μάχη με την Μπαρτσελόνα, όμως ηττήθηκε στις λεπτομέρειες, χάνοντας ευκαιρία και στην κανονική διάρκεια και στην παράταση για να καθαρίσει το ματς στην εκπνοή. Σε πολύ καλή μέρα για τον Ολυμπιακό ήταν οι Φαλ (14π, 8ριμπ), ΜακΚίσικ (10π, 5ριμπ), Σλούκας (14π), Βεζένκοβ (12π, 5ριμπ) και Ντόρσεϊ (12π). Από την Μπαρτσελονα ξεχώρισε ο Μίροτιτς (22π, 6ριμπ) και ο Καλάθης (9π, 13ριμπ, 7ασίστ).

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με την ίδια νοοτροπία όπως και με την Ρεάλ, την προηγούμενη Παρασκευή στο ΣΕΦ. Έπαιξε πολύ σκληρή άμυνα και οδήγησε την Μπαρτσελόνα σε λάθη και σε μεγάλη αστοχία. Κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και να κρατήσει χαμηλά μια εξαιρετική επιθετικά ομάδα. Επιθετικά, έψαξε λύσεις μέσα στην ρακέτα με τον Φαλ, ο οποίος είχε συνεισφορά στους πρώτους 6 πόντους της ομάδας, με 4 πόντους και 1 ασίστ.

Ο Θρύλος επιχείρησε μια άμυνα με αλλαγές στα πικ εντ ρολ, η οποία συνοδεύτηκε από πιεστική άμυνα των ψηλών του Θρύλου στα αντίπαλα γκαρντ αλλά και άρνηση των γκαρντ του Ολυμπιακού στους αντίπαλους ψηλούς. Η Μπαρτσελόνα έμεινε πολύ χαμηλά και το σκορ ήταν 6-6, 3:42’ πριν την λήξη του δεκαλέπτου.

Σε εκείνο το σημείο, βρήκε σημαντικές επιθετικές λύσεις με δύο μακρινά σουτ από Ντόρσεϊ και Σλούκα και έκανε το σκορ 6-13, με περίπου 3' να απομένουν για την λήξη της περιόδου. Παράλληλα, η ασφυκτική άμυνα των Πειραιωτών συνέχισε να δημιουργεί μεγάλα προβλήματα στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Η είσοδος του Σλούκα έδωσε νέα πνοή στην ομάδα, και με 5 πόντους του Έλληνα γκαρντ ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το πάνω χέρι και να κλείσει το δεκάλεπτο με 10-17.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να είναι άστοχη, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 4/18 προσπάθειες (0/7 τρίποντα) και 3 λάθη, γεγονός που αποδεικνύει την καταπληκτική αμυντική δουλειά των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα. Στην 2η περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι «σφιγμένες» επιθετικά. Ο ΜακΚίσικ έκανε το 12-20, 8:37’ πριν την λήξη του ημιχρόνου, για να ακολουθήσουν 4 λεπτά επιθετικής «ξηρασίας» για τον Ολυμπιακό, ο οποίος όμως εξακολουθούσε να προηγείται χάρη στην καταπληκτική του άμυνα, και στην επιθετική αστοχία της Μπαρτσελόνα (0/12 τρίποντα στο ημίχρονο).

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε με 4 σερί πόντους του Ντέιβις να μειώσει σε 18-20, για να έρθει ο Ζαν Σαρλ με 5 συνεχόμενους πόντους να κάνει το 18-25 και να δώσει εκ νέου προβάδισμα 7 πόντων στους «ερυθρολεύκους». Ακολούθησε η επιθετική «αφύπνιση» του Ουόκαπ ο οποίος σκόραρε 4 συνεχόμενους πόντους. Από την άλλη μεριά, ο Λαπροβίτολα με 4 πόντους σε αυτό το διάστημα κατάφερε να κρατήσει την Μπαρτσελόνα κοντά στο σκορ και να απαντήσει, με δύο βολές, στο τρίποντο του Βεζένκοβ στα 29’’ πριν την λήξη του ημιχρόνου, γράφοντας το 27-32.

Οι Καταλανοί μπήκαν δυναμικά στην 3η περίοδο και με τρίποντα των Κούριτς, Μίροτιτς μείωσαν σε 33-34, για να ακολουθήσει ένα κρεσέντο του Μίροτιτς ο οποίος με 11 πόντους στην περίοδο οδήγησε την Μπαρτσελόνα σε ένα σερί 14-2, ενώ επίσης δημιούργησε και δύο καλάθια πάρε – βάλε για τον Ντέιβις. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος και έκανε 4’ να σκοράρει, μέχρι που βρήκε την λύση με τον Βεζένκοβ για το 41-36. Και πάλι με τον Μίροτιτς μπροστάρη η Μπαρτσελόνα φτάνει το σκορ στο 47-38, για να έρθουν οι Ντόρσεϊ και Σλούκας να κάνουν το 49-44 με δύο εύστοχα τρίποντα. Στην συνέχεια ο Φαλ, ο οποίος ήταν εντυπωσιακός με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ (6 επιθετικά) έκανε το 49-47, φέρνοντας τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής από την Μπαρτσελόνα. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με εφιαλτικό τρόπο, καθώς Χίγκινς και Λαπροβίτολα ευστόχησαν σε 2 σερί τρίποντα.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σκληρές άμυνες και με ένα τρελό τρίποντο του Λαρεντζάκη και ένα δίποντο του Βεζένκοβ, το ματς έφτασε στο 58-54. Είχαν προηγηθεί δύο τρομερά κλεψίματα των Βεζένκοβ και Λαρεντζάκη. Στην 4η περίοδο ο ΜακΚίσικ έδωσε σημαντικές λύσεις, και στις δύο άκρες του γηπέδου. Ο Λαρεντζάκης, ευστόχησε και πάλι για τρεις για το 61-61 και η σκληρή άμυνα του Θρύλου επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να σκοράρει μόλις 12 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Το τέλος ήταν εφιαλτικό. Μίροτιτς με 4 συνεχόμενους πόντους κάνει το σκορ 65-63 για να ακολουθήσουν δύο καλάθια από Σλούκα και Βεζένκοβ για το 65-67. Ο Κούριτς απάντησε με 2/2 βολές για το 67-67, για να ακολουθήσουν δύο άστοχα σουτ, ένα του Σλούκα και ένα του Χίγκινς για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση.

Εκεί, οι δύο ομάδες μπήκαν με μεγάλο πάθος και σκληράδα και ήταν ιδιαίτερα νευρικές. Δύο πόντοι από ΜακΚίσικ και Κούριτς έφεραν το ματς στο 69-69 για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα 6 πόντων του Μίροτιτς για να γίνει το σκορ 77-74. Ακολούθησαν τέσσερις σερί βολές του Ντόρσεϊ για το 77-78, για να ακολουθήσει μία άστοχη επίθεση της Μπαρτσελόνα με τον Χίγκινς, 8’’ πριν την λήξη. Ο Οριόλα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ για δύο βολές από τον Φαλ, όπου και πέτυχε και τις δύο. Στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού ο Σλούκας αστόχησε σε λέι απ από μέση απόσταση στην εκπνοή, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να κερδίσει το ματς για τον Ολυμπιακό. Χαρακτηριστικό της νευρικότητας και των δύο ομάδων είναι πως στην παράταση η Μπαρτσελόνα σκόραρε τους 10 από τους 12 πόντους της με βολές, ενώ ο Ολυμπιακός πέτυχε τους 7 από τους 11 πόντους του από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67, 79-78 παρ.