Σπουδαία νίκη και πρόκριση για τον Θρύλο στην Πυλαία

Ο Ολυμπιακός πέτυχε μια μεγάλη νίκη, επικρατώντας με 60-61 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος σε νοκ άουτ παιχνίδι. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς πανηγύρισε την πρόκριση της στα ημιτελικά του Κυπέλλου, το οποίο θέλει να κατακτήσει.

Ο Θρύλος μπήκε από νωρίς δυνατά στο ματς, έπαιζε πολύ δυνατά και πήρε από νωρίς το προβάδισμα, όπως είχε κάνει και δύο εβδομάδες πριν στο ματς του πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός διατηρούσε συνέχεια την διαφορά, χωρίς να πάρει μεγάλες διαστάσεις, πήρε προβάδισμα 10-14 με λέι-απ της Δίελα, με τον ΠΑΟΚ να απαντάει με 3-0 σερί και να κλείνει το δεκάλεπτο με 13-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα της περιόδου. Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα με 26-22, με τη Σταμολάμπρου να ευστοχεί σε δύο βολές και να μειώνει σε 26-24, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Ένα ημίχρονο στο οποίο ο Ολυμπιακός είχε 0/10 τρίποντα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και προηγήθηκε επί του ΠΑΟΚ, δείχνοντας ότι έχει ακόμη αντοχές, παρά το πρόσφατο παιχνίδι με την Ενισέι. Η Σταμολάμπρου με 6 συνεχόμενους πόντους έκανε το 41-39, ενώ η Νικολοπούλου με τρίποντο έκλεισε το δεκάλεπτο με 44-41 για τον Θρύλο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 49-44 με καλάθι της Πλούφ, η οποία έκανε και το 56-52 για τις «ερυθρόλευκες», με περίπου 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στη συνέχεια η Σταμολάμπρου με λέι-απ έκανε το 58-54, ενώ η Τόλφρι έκανε το 60-56 με 27’’ να απομένουν για τη λήξη.

Ο Ολυμπιακός στο 2ο ημίχρονο ήταν ανώτερος του ΠΑΟΚ και πανηγύρισε άξια την νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 26-24, 41-44, 60-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 8, Τόλφρι 7(1), Σταμολάμπρου 18, Σταμάτη 2, Αλεξανδρή, Νικολοπούλου 13(3), Φουράκη, Δίελα 2, Βίτολα 4, Χάμπλιν 7

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 9, Στάνλεϊ 14, Χαιριστανίδου 3, Νακιτάλο 7, Παυλοπούλου 16(1), Κατσαμούρη, Κιλαζίδου 2, Κουινόνες 9