Μπαρτζώκας: «Ίσως να κερδίζαμε πιο εύκολα»

Στο ότι ο Ολυμπιακός στο τέλος θα μπορούσε να είχε κερδίσει πιο εύκολα εστίασε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. «Ήταν ένα τυπικό παιχνίδι playoffs. Ο Παναθηναϊκός ξέραμε πως θα αντιδράσει και θα βγάλει εγωισμό μετά από όσα ειπώθηκαν μετά τον πρώτο τελικό. Εμείς δεν ματσάραμε την ενέργειά τους, δώσαμε 9 επιθετικά ριμπάουντ και δεν κάναμε αυτά που πρέπει για να κερδίσεις. Ο Παναθηναϊκός έβαλε μεγάλη πίεση στην μπάλα, πολλές φορές και στο σώμα μας και το γεγονός ότι κάναμε μόλις έξι λάθη ήταν σημαντικός παράγοντας για να κερδίσουμε. Έβαλαν δύο δύσκολα τρίποντα με Νέντοβιτς και Παπαπέτρου κι ένα τρίποντο και φάουλ ο Μέικον. Στο τρίτο δεκάλεπτο κάναμε καταπληκτική δουλειά στην άμυνα, κάναμε ένα επί μέρους 29-10 και φτάσαμε στο +10. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν παθητικοί στην άμυνα, στο τρίτο δεκάλεπτο παίξαμε δυνατά στην άμυνα και ταυτόχρονα κινήσαμε γρήγορα την μπάλα για να βρούμε τα σουτ που βάλαμε.

Δίκαια κερδίσαμε, μένει την Παρασκευή, με την ίδια σοβαρότητα, μετριοπάθεια και ταπεινότητα, να κερδίσουμε για να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα. Στο μπάσκετ η μια πλευρά του γηπέδου δίνει ενέργεια στην άλλη. Είπα στους παίκτες μου στο ημίχρονο πως αν πλησιάσουμε κάτω από τους οκτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου, θα βάλουμε πίεση στον Παναθηναϊκό. Αν δεν ανανέωναν κάποιες επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ, ίσως και να κερδίζαμε πιο εύκολα».