Επίδειξη δύναμης και +35 ο Θρύλος!

Εύκολο βράδυ είχε στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός, που νίκησε με 35άρα (99-64) τον Κολοσσό, για την 6η αγωνιστική της Basket League. Ο Πίτερς ήταν εξαιρετικός, αφού τελείωσε το ματς με 21 πόντους, ενώ 14 είχε ο ΜακΚίσικ. Από την πλευρά του, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε διαχείριση και μοίρασε το χρόνο, καθώς ακολουθεί «διαβολοβδομάδα στην Ευρωλίγκα. Πρώτα, η Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, την Τρίτη (22/11, 21:05) και έπειτα η Άλμπα, την Πέμπτη (24/11, 21:00), στο Φάληρο.

Με τους Λούντζη, Ουόκαπ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός, που προηγήθηκε με 8-4, με δύο τρίποντα από Παπανικολάου και Βεζένκοβ. Έπειτα, ο Σάσα με ένα καλάθι και ο Φαλ με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έφεραν τον Θρύλο στο +7 (16-9). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε για ώρα, με τον Παπανικολάου να σκοράρει για το 19-12, σχεδόν 2,5 λεπτά πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου. Δύο εύστοχες βολές του Φαλ και ένα καλάθι του Μπολομπόι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 23-16 υπέρ του Ολυμπιακού.

Το πόδι στο... γκάζι πάτησε ο Ολυμπιακός με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, για να ξεφύγει με διψήφια διαφορά. Τόσο ο Πίτερς με πέντε πόντους, όσο ο Μπολομπόι με τέσσερις έφεραν τον Θρύλο στο +15 (33-18). Ο ΜακΚίσικ και ο Πίτερς έκαναν το 37-23, με τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί πίσω από τα 6.75 για το +17 (40-23). Το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα έφτασε και τους 20 πόντους, έπειτα από γκολ-φάουλ του ΜακΚίσικ για το 43-23. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει με ένταση και με νέο γκολ-φάουλ, ήρθε το 49-25 με τον Λαρεντζάκη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 51-25 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, έπειτα από κλέψιμο και κάλαθι του ΜακΚίσικ.

Ο Θρύλος δεν κατέβασε ταχύτητα στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και με πρωταγωνιστή τον Φαλ, ο οποίος πέτυχε έξι πόντους, προηγήθηκε με 60-31, σε συνδυασμό με ένα εύστοχο τρίποντο του Πάπας. Ο Παπανικολάου με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 66-34, με τον Πίτερες να σκοράρει εν συνεχεία πέντε μαζεμένους πόντους για το 71-36. Οι Πειραιώτες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με νέο καλάθι του Πίτερς προηγήθηκαν με +35 (73-38). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 74-43, έπειτά από 1/3 του Λούντζη λίγο πριν το φινάλε της.

Διαχείριση έκανε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, με τον Μπλακ να σκοράρει για το 76-45. Πέντε σερί πόντοι από τον Πίτερς έφεραν τον Θρύλο στο 81-54 και στο +27, προβάδισμα το οποίο αύξησαν οι «ερυθρόλευκοι» με δύο καλάθια του Μπλακ, αλλά και ένα τρίποντο του Σάσα για το 88-56. Ο ΜακΚίσικ με τρίποντο από τη γωνία διαμόρφωσε το 91-58 και με νέο εύστοχο σουτ πίσω από τα 6.75 έκανε το 94-60. Ο Θρύλος με ωραίο σουτ του Πίτερς για δύο νίκησε με 99-65 τον Κολοσσό, σε ένα εύκολο απόγευμα στο ΣΕΦ!

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 51-25, 74-43, 99-64