Εμφατικό διπλό για την Αρμάνι πριν τον Ολυμπιακό

Στην κορυφή του πρωταθλήματος Ιταλίας ανέβηκε η κάτοχος του τίτλου Αρμάνι Μιλάνο, αφού με μία εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε μέσα στην Μπολόνια τη Βίρτους με 96-74 και παρότι οι δυο τους έχουν ρεκόρ 11-2, στην ισοβαθμία υπερέχει.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν καλύτερη σε όλο το ματς με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο και αν και απώλεσε αρχικά προβάδισμα 15 πόντων, κατάφερε να προηγηθεί με +19 στο 33ο λεπτό και να «καθαρίσει» το ματς με μεγάλα σουτ από την περιφέρεια.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ντέιβις με 23 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Μπάρον με 17 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Λουαου-Καμπαρό με 17 πόντους και ο Μέλι με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ. Ο Μήτρου-Λονγκ είχε 10 πόντους και 2 ασίστ σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Πλέον η Αρμάνι ετοιμάζεται για τη 17η αγωνιστική και τελευταία του πρώτου γύρου της Ευρωλίγκα, θα αντιμετωπίσει στο ΣΕΦ τον Ολυμπιακό (6/1, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-40, 50-65, 74-96.