Ρεάλ, εδώ θα προσκυνάς! Εδώ είναι Πειραιάς!

Εδώ ειναι Πειραιάς! Ο Ολυμπιακός «πάτησε» τη Ρεάλ Μαδρίτης με 73-60 στο κατάμεστο και «καυτό» ΣΕΦ και σκαρφάλωσε ξανά στην κορυφή της Ευρωλίγκας. Κορυφαίος για τον Θρύλο ο Ουόκαπ που πέτυχε 18 πόντους και είχε δύο ασίστ και δύο ριμπάουντ. 15 έβαλε ο Βεζένκοβ, 11 ο Σλούκας και 8 ο ΜακΚίσικ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ και προηγήθηκε με 4-2 μετά από καλάθι του Σάσα. Η Ρεάλ ισοφάρισε με κάρφωμα του Τάβαρες, όμως ο Ουόκαπ έβαλε και πάλι μπροστά (6-4) τον Ουόκαπ με φλότερ. Ο Γιούλ με 2/2 βολές ισοφάρισε, αλλά ο Ουόκαπ με τρίποντο από την κορυφή έκανε το 9-6. Ο Γιαμπουσελέ κάρφωσε για το 9-8, όμως ο Θρύλος πέτυχε νέο τρίποντο με τον Παπανικολάου για το 12-8. Ο Σλούκας έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στον Ολυμπιακό, με τη Ρεάλ να σταματά το «ερυθρόλευκο» σερί με τέσσερις μαζεμένους πόντους του Ταβάρες για το 14-12. Ο Ολυμπιακός βρήκε μετά από ώρα το δρόμο προς το καλάθι με τον Σάσα και στη συνέχεια ο Ουοκάπ με εύστοχο σουτ πίσω από τα 6,75 έκανε το 19-12. Η Ρεάλ εν τέλει μείωσε με τρίποντο του Χεζόνια σε 19-15, με τον Παπανικολάου να αστοχεί σε buzzer-beater τρίποντο στο τέλος της πρώτης περιόδου και το σκορ να μην αλλάζει.

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει ακόμη και με το προβάδισμα με ένα σερί 5-0 για το 19-20. Ο Θρύλος έβαλε... φρένο σε αυτό το σερί και με άλει-ουπ κάρφωμα του Μπολομπόι από ασίστ του Σλούκα προηγήθηκε με 21-20. Οι Μαδριλένοι πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Πουαριέ, αλλά ο Σλούκας είχε την απάντηση με σουτ πίσω από τα 6.75 για το 24-22. Ο ΜακΚίσικ με «γκολ-φάουλ» του ΜαΚίσικ προηγήθηκε με πέντε (27-22). Η Ρεάλ απάντησε με καλάθι του Γιούλ, αλλά ο ΜακΚίσικ βρήκε και πάλι το δρόμο προς το καλάθι για το 29-24. Ο Πουαριέ με 2/2 βολές μείωσε σε 29-26, αλλά ο «Λάρι» έκανε το 31-26. Ο Ταβάρες μείωσε εκ νέου στους τρεις, αλλά στη συνέχεια ο Ουόκαπ με ένα καλάθι και ένα buzzer-beater τρίποντο στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στον Θρύλο (36-28).

Με το πρώτο καλάθι του Φαλ στο ματς άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο για το +10 του Ολυμπιακού. Η Ρεάλ μείωσε με τον Ντεκ, αλλά Σάσα βρήκε το δρόμο προς το καλάθι και έγραψε το 40-30. Από εκεί πέρα, η «βασίλισσα» έριξε τη διαφορά στους πέντε με τους Ταβάρες και Κοζέρ για το 40-35. Ο Θρύλος με «γκολ-φάουλ» του Βεζένκοβ έβαλε «στοπ» στο σερί της Ρεάλ για το 43-35. Στη συνέχεια, η ομάδα του Ματέο μείωσε σε 45-40, αλλά ο Θρύλος «έτρεξε» ένα εκπληκτικό 7-0 για να προηγηθεί με 12 πόντους! Φαλ, Ουόκαπ και Κάνααν με τρίποντο σήκωσαν στον «άερα» το ΣΕΦ για το 52-40 και το μεγαλύτερο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Κορνέλιε έβαλε τέλος στο σερί, αλλά ο Σλούκας επανέφερε τη διαφορά στους 12 (54-42). Εν τέλει, το τρίοτ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Χεζόνια για το 54-44.

Με ωραίο και δύσκολο καλάθι του Σλούκα άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Χεζόνια να μειώνει αρχικά στους δέκα (56-46) αφού είχε προηγηθεί φάουλ στον Μπλακ και τον Ντεκ να κάνει το 56-48. Ο Ολυμπιακός, παρά την κακή διαιτησία εις βάρος του, με δύο καλάθια των ΜακΚίσικ και Μπλακ, αλλά και ορισμένες αμυνάρες προηγήθηκε ξανά με 12 πόντους (60-48), 5:49 πριν από το φινάλε του αγώνα. Η Ρεάλ μείωσε στους δέκα με τον Γιαμπουσελέ, αλλά ο Θρύλος κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 13 πόντους έπειτα από ½ βολές του ΜακΚίσικ και ένα δύσκολο καλάθι του Σλούκα για το 63-50. Το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα έφτασε και τους 15 πόντους μετά από 2/2 βολές του Βεζένκοβ, με τον Θρύλο να είχε εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό τη νίκη! Η Ρεάλ μείωσε σε 66-52 με τον Γιουλ, αλλά ο Μπλακ με «γκολ-φάουλ» κάρφωμα «έγραψε» το 69-54. Ο Ουόκαπ έκανε εν συνεχεία το 73-58 και ο Μούσα «έγραψε» το 73-60 της τεράστιας νίκης του Θρύλου, που «έκλεψε» στο στέμμα της Ρεάλ στο ΣΕΦ!

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-28, 54-44, 73-60.