Υπερηχητικός Θρύλος, σάρωσε με 100αρα τον Ιωνικό!

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Ιωνικό, τον οποίο σάρωσε με 100-68, στο κλειστό του Λαυρίου, για να κάνει το «16 στα 16» στη Basket League.

Οι νταλμπούχοι Ελλάδας μπήκαν με το... πόδι κολλημένο στο γκάζι. Με σούπερ άμυνα, εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και καλές επιθετικές επιλογές «έχτισαν» μια διαφορά 18π. (27-9). Με αφετηρία τη σταθερά καλή του άμυνα (που περιόρισε στο ελάχιστο τη δημιουργία των φιλοξενουμένων, κάτι που φανερώνει και η διαφορά των δύο ομάδων στις ασίστ 15-3) και την υπεροχή του στα ριμπάουντ (28-9), ο Θρύλος όχι μόνο συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ματς, αλλά ανέβασε ακόμη περισσότερο τον δείκτη της διαφοράς (+28π., 48-20 στο 20’).

Χρειάστηκε να περάσουν τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο για να βρει στόχο ο Ολυμπιακός, ωστόσο, ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να αλλάξει τη μοίρα του. Αντίθετα, η μπάλα πέρασε στην ρακέτα στον Τζόελ Μπολομπόι και η απόσταση αυξήθηκε στους 32 πόντους μέσα σε μόλις ένα λεπτό (56-24 στο 24’). Με την ίδια συνταγή, σούπερ άμυνα και ομαδικό πνεύμα στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» χτύπησαν από την περιφέρεια δια χειρός Κώστα Παπανικολάου και Γιαννούλη Λαρεντζάκη, βρέθηκαν στο +35 (81-46 στο 35’) και «καθάρισαν» πρόωρα την υπόθεση νίκη.

Στο 37’ ο Γιώργος Μπαρτζώκας «έριξε» στο παρκέ τον Παναγιώτη Τσάμη, ο οποίος μετά τους πρώτους του πόντους στην Ευρωλίγκα (κόντρα στην Άλμπα), πέτυχε -με σουτ τριών πόντων- και τους πρώτους του στην Basket League! Το τελικό 110-68 «έγραψε» με 2/2 βολές ο Λούντζης, στο φινάλε της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 27-9, 48-20, 68-38, 100-68