Χάλασε το σερί του ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πανηγυρίσει ακόμη ένα «διπλό» στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς γνώρισε την ήττα με 83-62 από την Αρμάνι Μιλάνο, στην Ιταλία, για την 26η «στροφή». Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν μακριά από τον πολύ καλό τους εαυτό, ήταν άστοχοι και έκαναν αρκετά λάθη, με συνέπεια να χάσουν μετά από επτά συνεχόμενες νίκες στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση και να υποχωρήσουν από την κορυφή, στην οποία ανέβηκε η Ρεάλ Μαδρίτης.

Με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός, με τον τελευταίο να καρφώνει για το 0-2 μετά από ασίστ του «Παπ». Ο Μπάρον έφερε σε ισορροπία το σκορ, αλλά ο Κάνααν έκανε άμεσα στο 2-4. Η Αρμάνι βέβαια πέρασε μπροστά με τρίποντο του Καμπαρό και καλάθι του Μέλι από μέση απόσταση για το 7-4. Στον αιφνιδιασμό, μάλιστα, ο Μπάρον ευστόχησε πίσω από τα 6.75 για το 10-4. Ο Βεζένκοβ, όμως είχε άμεση απάντηση και με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 10-7. Στη συνέχεια, ο Μέλι σκόραρε για το 12-7, αλλά ο Παπανικολάου μείωσε σε 12-10 με εύστοχο σουτ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Ο Νέιπιερ διαμόρφωσε το 14-10 και ο Μπλακ με κάρφωμα σκόραρε για το 14-12, πριν ο Παπανικολάου βάλει μπροστά (14-15) τον Θρύλο με «γκολ-φάουλ». Ο Ντέιβις έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Αρμάνι, με τον Μπλακ ωστόσο να κάνει το 16-17. Από εκεί και πέρα, οι Ντέιβις και Τόνουτ έκαναν το 20-17 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Με λάθος στο κέντρο του γηπέδου και καλάθι του Τονούτ για το 22-17 άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Λαρεντζάκη ωστόσο να βάζει τέλος στο σερί της Αρμάνι και να μειώνει σε 22-20 με τρίποντο από τη γωνία. Στη συνέχεια, ο Πίτερς με 2/2 βολές έφερε το ματς στα ίσα (22-22), με τον Ρίτσι να βάζει ξανά μπροστά τους Ιταλούς και τον Τόνουτ να κάνει το 27-22 με εύστοχο τρίποντο. Οι ΜακΚίσικ και Σλούκας έφεραν το ματς σε απόσταση αναπνοής, μειώνοντας σε 27-26, αλλά ο Μέλι με τρίποντο και ο Νέιπιερ με καλάθι από μέση απόσταση έφεραν στο +6 την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα. Ο Πίτερς απάντησε με τρίποντο για το 32-29, αλλά ο Ρίτσι έδωσε ξανά αέρα έξι πόντων στην ομάδα του, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού. Ο Ουόκαπ με ωραία ενέργεια τράβηξε δύο παίκτες και ο Λαρεντζάκης με ελεύθερο τρίποντο μείωσε σε 35-32 τρία δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Με 2/2 βολές του Βεζένκοβ για το 35-34 άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι ωστόσο να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι με «γκολ-φάουλ» του Μπάρον για το 38-34. Ο Φαλ έκανε νωρίς το τρίτο του φάουλ και αποσύρθηκε στον πάγκο, με τους Ιταλούς να παίρνουν προβάδισμα έξι πόντων με 2/2 βολές του Νέιπιερ για το 40-34. Η Αρμάνι, μάλιστα, διεύρυνε το σερί της και για πρώτη φορά στο ματς προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (44-34). Ο Θρύλος δεν είχε απάντηση στην επίθεση και βρέθηκε στο -13 με ένα σερί 12-0 από την ομάδα του Μεσίνα έως ότου ο Βεζένκοβ μειώσει σε 47-36. Ο Μπάρον με τρίποντο έφερε στο +15 την Αρμάνι, αλλά ο Ουόκαπ μείωσε σε 51-39 με έμμεσο τρίποντο. Ο Μπάρον ωστόσο σκόραρε ξανά για τρεις, με τον Θρύλο να απαντά με τον ίδιο τρόπο, χάρη σε εύστοχο σουτ του ΜακΚίσικ για το 54-42. Ο Χάινς έκανε το 56-42, με τον Ολυμπιακό εν συνεχεία να μειώνει στους δέκα πόντους με Παπανικολάου και Σλούκα για το 56-46. Ωστόσο, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τους «ερυθρόλευκους», καθώς οι Ιταλοί με buzzer-beater τρίποντο του Ρίτσι πήραν το προβάδισμα με 61-46.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με καλάθι του Χάινς για το 63-46 και τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ για το 66-46. Ο Σλούκας μείωσε σε 66-48, όμως η Αρμάνι συνέχιζε να βρίσκει σκορ στην επίθεση, με συνέπεια ο Ολυμπιακός να μην μπορούσε να μαζέψει εύκολα τη διαφορά. Παρά ταύτα, ο Βεζένκοβ μείωσε αρχικά σε 70-53 και εν συνεχεία ο Ουόκαπ έκανε το 70-56 με νέο εύστοχο τρίποντο. Ο Ουόκαπ με καλάθι δύο πόντων αυτή τη φορά μείωσε σε 70-58, δείχνοντας πως είχε σφυγμό, 5:50 πριν από το φινάλε. Οι Ιταλοί ωστόσο ξέφυγαν και πάλι, με τον Μπάρον να εκτελεί ξανά πίσω από τα 6.75 για το 74-58. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Μεσίνα κρατούσε σταθερά το προβάδισμα που είχε χτίσει, με τον Ολυμπιακό εν τέλει να ηττάται με 83-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 35-32, 61-46, 83-62.