Η συνήθεια που έγινε λατρεία! Toν γλεντάει με όλους τους τρόπους ο Θρύλος και… 13-0!

Θα τον νικάει ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ! Ο Θρύλος νίκησε ξανά τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά με 81-73 στο «καμίνι» του ΣΕΦ, για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκα διευρύνοντας έτσι το εκκωφαντικό του σερί επί των «πράσινων» στο 13-0! Οι «ερυθρόλευκοι», αν και δεν βρήκαν στην καλύτερή τους ημέρα, κέρδισαν ξανά τον «αιώνιο» αντίπαλό τους με κορυφαίους τους Μπλακ με 21 και τον Βεζένκοβ με 19! Με αυτό τον τρόπο, η αρμάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρέμεινε για ακόμα μία αγωνιστική στην κορυφή της Ευρωλίγκα.

Με τους Ουόκαπ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Μπλακ μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός, παίρνοντας το προβάδισμα με τον Ουόκαπ για το 0-2. Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί τεσσάρων πόντων έκανε το 4-2, πριν ο Σάσα Βεζένκοβ ισοφαρίσει (4-4) με δύσκολο λέι-απ και ο ΜακΚίσικ με ωραία διείσδυση και λέι-απ βάλει ξανά τον Θρύλο μπροστά στο σκορ για το 6-4.  Φαλ και Σάσα ανέβασαν την διαφορά, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τους Γουίλιαμς, Μπέικον και Λι προηγήθηκαν  (10-11).  Οι εξαιρετικοί απόψε Φαλ και Βέζενκοβ έδωσαν ξανά προβάδισμα στον Θρύλο, κάνοντας το 14-13. Ο Γκουντάιτς με ένα follow λέι-απ έκανε το 14-15, αλλά ο Ουόκαπ απάντησε άμεσα με δύο εύστοχες βολές, κάνοντας το 16-15. Έπειτα, ο Παναθηναϊκός πήρε ένα ισχνό προβάδισμα με τον Γκουντάιτις για το 16-17 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν νωχελικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +6, αλλά ο νεοεισελθών στο ματς, Τάρικ Μπλακ τους «έκοψε» την φόρα και έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ, τον Ολυμπιακό και με ένα προσωπικό 7-0 σερί, για το 23-22, αναγκάζοντας με αυτόν τον τρόπο, ο Σερέλης να καλέσει τάιμ-άουτ στο 7:59’. Ωστόσο, το «θωρηκτό» εν ονόματι δεν πτοήθηκε και συνέχισε φουριόζος και με κοντινό λέι-απ έκανε το 25-22, αλλά ο Γκριγκόνις με τρίποντο ισοφάρισε για το 25-25. Στη συνέχεια, ο «Λάρι» και Σλούκας με δικές τους  βολές έκαναν το 29-27, αλλά ο Γκουντάιτς με ένα προσωπικό 4-0 σερί έκανε το 28-29 και ο Λαρεντζάκης με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 29-29. Στη συνέχεια, οι διαιτητές μετέτρεψαν το επιθετικό φάουλ πάνω στον Λούντζη από τον Μπέικον, φάουλ υπέρ των «πράσινων» και ο Αμερικανό ευστόχησε σε τρεις βολές για το 29-32. Ο Λαρεντζάκης με ένα δύσκολο λέι-απ μείωσε για το 31-32, αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 4-0, πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 1:41’ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Πίτερς με ένα ωραίο λέι-απ μείωσε σε 33-36 και ο Καλαιτζάκης με κοντινό λέι-απ, διαμόρφωσε το 33-38 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με ένα προσωπικό 6-0 σερί του «ζεστού» Βεζένκοβ έκανε εκκίνηση στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, για να προηγηθεί με 39-38, με τον Λι να ισοφαρίσει τελικά με 1/2 βολές, για το 39-39. Ο Φαλ με ένα ωραίο λέι-απ και ο ΜακΚίσικ με ένα γκολ-φάουλ «σήκωσαν» στο πόδι το ΣΕΦ (44-39). Ο Λι με δύσκολο λέι-απ μείωσε για το 44-41, αλλά ο «γίγαντας» Φαλ νίκησε κατά κράτος δύο παίκτες του Παναθηναϊκού και ανέβασε ξανά την διαφορά (46-41), με τον Μπέικον να μειώνει άμεσα με ένα τρίποντο για το 46-44. Οι «ερυθρόλευκοι» με τα καλάθια των Βεζένκοβ και Ουόκαπ προηγήθηκαν στο +6, για το 50-44. Ο Λι με ένα υψηλής δυσκολίας λέι-απ μείωσε για το 50-46. Την αποψινή δυστοκία στα τρίποντα των Πειραιωτών, «έσπασε» ο Παπανικολάου με ένα τρίποντο από την κορυφή ανεβάζοντας τη διαφορά στο +7 (53-46), με τον Σάσα στη συνέχεια να διευρύνει το προβάδισμα του Θρύλου με κοντινό λέι-απ, κάνοντας το 55-46. Με εύστοχες βολές από τους Μπέικον και Ουόκαπ διαμορφώθηκε το 57-48, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Θρύλος δεν ξεκίνησε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός με ένα 8-0 σερί μείωσε τη διαφορά στο πόντο (57-56), αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ 8:32’ πριν το τέλος.  Ο Ολυμπιακός μετά το τάιμ-άουτ, βελτίωσε την εικόνα του και με τον αρκετά δραστήριο Ταρίκ Μπλακ ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +4 (60-56) με γκολ φάουλ του Αμερικανού σέντερ. Ο Γκουντάιντις μείωσε με κάρφωμα για το 60-58, αλλά ο Πίτερς με μία ωραία κίνηση και ο «Λάρι» με 1/2 βολές, έκαναν το 63-59. Στη συνέχεια, ο Μαντζούκας με ένα τρίποντο μείωσε ξανά για το 63-62. Ο Τάρικ Μπλακ ευστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών και ο «Σλούκι Λουκ» με γκολ φάουλ έκαναν το 68-62, με τον Παναθηναϊκό να «ψαλιδίζει» τη διαφορά με βολές, αλλά ο Σάσα «πυροβόλησε» πίσω από την γραμμή των 6.75 και ο Μπλακ κάρφωσε την ρακέτα των «πράσινων» και έκαναν το 73-67. Ο Λι μείωσε με ένα τρίποντο από τη γωνία για το 73-70, αλλά ο εκπληκτικός Μπλακ με ωραία κίνηση και ο Ούοκαπ με τρίποντο από τη γωνία έγραψαν το 78-72. Το «θωρηκτό» Τάρικ Μπλακ μετά από ωραία πάσα του Ουόκαπ, με γκολ-φάουλ έγραψε το τελικό 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48, 81-73