Στα ίσα η «τιτανομαχία» στο Κάουνας!

Με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός που προηγήθηκε με 3-0 με τρίποντο του Κάνααν. Η Ρεάλ απάντησε και με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε με 5-3, ωστόσο ο Θρύλος με δύο ακόμα τρίποντα από τον Αμερικανό γκαρντ και τον Παπανικολάου για το 9-7. Οι Ισπανοί ισοφάρισαν σε 9-9, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» από εκεί και πέρα πάτησαν το πόδι στο... γκάζι. Ο Βεζένκοβ με πέντε δικούς του πόντους έκανε το 14-9 και εν συνέχεια ο Κάνααν με το τρίτο του τρίποντο αγώνα «έγραψε» το 17-10. Ο Σάσα συνέχισε να σκοράρει για τον Θρύλο κάνοντας το 19-10. Ο Ταβάρες με 2/2 βολές έκανε το 19-12, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίρνει προβάδισμα 12 πόντων (24-12). Το μόνο που κατάφερε η Ρεάλ ήταν να μειώσει σε 24-17 για το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Με ένα σερί 4-0 άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ που μείωσε σε 24-21. Ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 27-21 αλλά από εκεί και πέρα ο Θρύλος «κόλλησε» επιθετικά. Ο Σέρχι μείωσε σε 27-24, με τον Βεζένκοβ στη συνέχεια. Οι Μαδριλένοι με ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά και προηγήθηκαν το 29-31, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 32-31 με τρίποντο του ΜακΚίσικ. Ο Κοζέρ έκανε το 32-34, με τον Μπολομπόι να ισοφαρίζει και τον Σακ να βάζει μπροστά τον Θρύλο με 36-34. Παρόλα αυτά, η Ρεάλ συνέχιζε να βρίσκει λύσεις πίσω από τη γραμμή του τριπόντου για το 38-40 με τον Χεζόνια. Η ομάδα του Τσους Ματέο προηγήθηκε με πέντε πόντους (40-45), αλλά ο Ολυμπιακός έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία κάνοντας το 45-45 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.