Mε ξύλο και «φάρο» από τα παλιά σταμάτησε το σερί...

Ο Ολυμπιακός πάλεψε κόντρα στον Παναθηναϊκό (65-67) στο ΟΑΚΑ, χωρίς τον Σλούκα απέναντι στην τραγική διαιτησία, έδωσε τη δική του «μάχη», όμως ήταν αδύνατο να βγει νικητής, μετά από τα εγκλήματα εις βάρος του, τα οποία θύμισαν εποχές Βασιλακόπουλου, με δύο ανύπαρκτα αντιαθλητικά φάουλ εις βάρος στον Ουόκαπ και το ανελέητο ξύλο που έφαγε ο Σάσα Βεζένκοβ, ο οποίος τελικά στο 2:39’  του τρίτου δεκαλέπτου βγήκε νοκ άουτ στα αποδυτήρια.

«Ετσιθελικά», λοιπόν, η σειρά των τελικών της Basket League πήγε στο 1-1 και ο Θρύλος καλείται να δείξει την Κυριακή στον «εξασφύριχτρο» τι σημαίνει Πειραιάς στον τρίτο τελικό και τον καθαρίσει με σοβαρότητα.

Με τους Ουόκαπ, Λαρεντζάκη, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός, με τον Παπανικολάου να ανοίγει τον λογαριασμό στο ματς για τους Πειραιώτες για το 3-2. Ο Γκριγκόνις έκανε από κοντά το 5-2, με τον Ουόκαπ να μειώνει με κοντινό σουτ για το 5-4. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο ανεπιτυχείς επιθέσεις και αρκετά λάθη και το εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός και πήρε προβάδισμα 11 πόντων (15-4) με 5:58’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να καλέσει τάιμ-άουτ ο κόουτς Μπαρτζώκας, προκειμένου να αφυπνίσει τους παίκτες του. Με την επανέναρξη του παιχνιδιού και με την είσοδο του ΜακΚίσικ στο παρκέ παρουσιάστηκε καλύτερος σε άμυνα και επίθεση, με τον Αμερικανό γκαρντ να μοιράζει ωραία στον Φαλ, ο οποίος κάρφωσε το 15-6. Στη συνέχεια, ο Φαλ έβγαλε ωραία πάσα στον Σάσα και εκείνςο με ένα ωραίο λέι-απ έκανε το 15-8. Ο Γκουντάτις έκανε το 17-8, αλλά οι Φαλ και Ουόκαπ ψαλίδισαν τη διαφορά για τον Ολυμπιακό με το σκορ να είναι 17-13, δύο λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Οι διαιτητές στο 1.21’ ανακάλυψαν αντιαθλητικό φάουλ του του Ουόκαπ και ο ΠΑΟ έκανε το 20-13 με τους Λι και Παπαγιάννη, με το σκορ να είναι εν τέλει 25-13 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να μην πατάει καθόλου καλά.

Ο Θρύλος μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα δικό του 8-0 σερί, από τους Ουόκαπ, Βεζένκοβ και Παπανικολάου μείωσε για το 25-21 και ανάγκασε τον Σερέλη να καλέσει τάιμ-αουτ νωρίς (8:21’). O Mπολομπόι ευστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών και ο Ουόκαπ  με ένα φλόουτερ ισοφάρισε σε 25-25. Ο Γκριγκόνις έκανε το 27-25, αλλά ο Πίτερς στην κόντρα ισοφάρισε σε 27-27 με ένα ωραίο λέι-απ, ενώ στη επόμενη φάση ο Μπολομπόι έβαλε μπροστά στο σκορ (27-29) τον Θρύλο για πρώτη φορά στο ματς. Ωστόσο, οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να χτίσουν πάνω στο προβάδισμα τους και έκαναν δύο βεβιασμένα λάθη στην επίθεση, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, για το 31-29, αλλά αυτό δεν συνέβη για πολύ, καθώς ο Ουόκαπ με ένα μπάσιμο ισοφάρισε για το 33-33. Ο Μπολόμποι με εντυπωσιακό κάρφωμα διαμόρφωσε το 33-35, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τους «γκρι» να αναλαμβάνουν δράση από το πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, αποβλήθηκε με τεχνική ποινή από το ματς ο Ουόκαπ, μόλις στα 9'20''. Συγκεκριμένα, ο πόιντ γκαρντ του Ολυμπιακού κουβαλούσε το αντιαθλητικό που του χρέωσαν από το πρώτο μέρος και έφυγε πρόωρα από το ματς. Ωστόσο, αυτό δεν πτόησε τους Πειραιώτες, καθώς με ένα δικό τους 5-0 σερί, πήραν ένα προβάδισμα πέντε πόντων, για το 33-40. Ο Θρύλος, όμως, χαλάρωσε και δεν εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμα του, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να ισοφαρίσει σε 42-42. Ο Παπανικολάου μοίρασε ωραία στον Σάσα και εκείνος με ωραίο λέι-απ στη κίνηση και χωρίς ισορροπία έκανε το 42-44, αλλά ο Γκουντάιτις με ένα κάρφωμα ισοφάρισε για το 44-44.

Στο 2:39’, μετά την αποβολή του Ουόκαπ, προέκυψε άλλο ένα σημαντικό πρόβλημα για τον κόουτς Μπαρτζώκα, καθώς ο ο Σάσα έπεσε άτσαλα στο παρκέ μετά από διεκδίκηση ενός ριμπάουντ με τον Μποχωρίδη και αποχώρησε στα αποδυτήρια υποβασταζόμενος. Ο Πίτερς ευστόχησε σε ένα ζευγάρι βολών και ο Φαλ με ένα προσωπικό 4-0 σερί έκανε το 46-50 για τον Θρύλο. Όμως, ο ΠΑΟ πέρασε μπροστά στο σκορ με τους Καλαιτζάκη και Λι για το 51-50, το οποίο ήταν και το σκορ στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Με ένα γκολ-φάουλ του Πίτερς, το οποίο έβαλε μπροστά τον Θρύλο (51-53), ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Λι με ένα τρίποντο έκανε το 54-53, αλλά ο ΜακΚίσικ απάντησε με το ίδιο νόμισμα, για το 54-56. Στη συνέχεια, ο Παπανικολάου έφυγε στον αιφνιδιασμό και με γκολ-φάουλ έκανε το 54-59. Ο Μαντζούκας από τη γωνία μείωσε με τρίποντο για το 57-59 και ο Φαλ με 1/2 βολές έκανε το 58-60. Όμως, οι Πειραιώτες με τρία συνεχόμενα λάθη, έχασαν το προβάδισμα τους και ο Παναθηναϊκός τα εκμεταλλεύτηκε και πήρε προβάδισμα για το 64-60. Ο Παπανικολάου με δύσκολο λέι-απ και ένα τρίποντο έβαλε μπροστά τον Θρύλο για το 64-65, με 1:12’ να απομένει μέχρι το τέλος. Ο Πονίτκα πέτυχε ένα τρίποντο για το 67-65, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 12 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρίποντα), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Λούντζης (0/3 σουτ), Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λάθη).