Σταθερά μπροστά ο Θρύλος!

Με τους Ουόκαπ, Λούντζη, Παπανικολάου, Βεζένκοβ μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός, που άρχισε δυναμικά. Ο Λούντζης με πέντε δικούς του πόντους έκανε το 5-0 και εν συνεχεία ο Σάσα το 7-0. Ο Λι μείωσε σε 7-2 από τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Ουόκαπ επανέφερε τη διαφορά στους επτά πόντους (9-2). Ο Λι βρήκε ξανά το δρόμο προς το καλάθι για το 9-4, με τον Βεζένοβ να διαμορφώνει το 11-4. Από εκεί και πέρα, ο Θρύλος «κόλλησε» στο σκορ, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να μειώσει σε 11-9. Ο Ουόκαπ ήταν τελικά που... ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό για το 13-9. Ο Λι μείωσε εκ νέου σε 13-11, με τον Φαλ να κάνει το 15-11 και τον Πονίτκα να μειώνει στον πόντο (15-14). Ο Παπανικολάου έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους «ερυθρόλευκους», ο Γκουντάιτις μείωσε σε 17-16. Εντέλει ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Λι για το 18-19, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Mε 2/2 βολές του Σλούκα για το 20-19 άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό, που πήρε προβάδισμα τριών πόντων έπειτα από άλει-ουπ κάρφωμα του Μπολομπόι για το 22-19. Στη συνέχεια, ο Αμερικανός σέντερ προχώρησε σε μία εντυπωσιακή τάπα και ο ΜακΚίσικ με τη σειρά του σκόραρε πίσω από τα 6.75 για το 25-19. Ο Παναθηναϊκός έβαλε τέλος στο «ερυθρόλευκο» 7-0 με 2/2 βολές του Γκουντάιτις για το 25-21. Λαρεντάκης και ΜακΚίσκ έφεραν τον Θρύλο αρχικά στο +8, πριν ο «Λάρι» με νέο καλάθι και ο Φαλ κάνουν το 33-21 για το +12 στο ματς! Η αρμάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να εκτοξεύει τη διαφορά η οποία έφτασε τους 15 πόντους μετά από κάρφωμα του ΜακΚίσικ. Στη συνέχεια, ο «αιώνιος» αντίπαλος μείωσε στους 12 με το πρώτο του καλάθι μετά από σχεδόν 7,5 λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Με τη δεύτερη περίοδο τελικά να βρίσκει τον Ολυμπιακό στο +8 με 36-28.