Ρεσιτάλ μπάσκετ στο παρκέ, ένα ημίχρονο από την κούπα!

Με τους Ουόκαπ, Λούντζη, Πίτερς , Βεζένκοβ, Φαλ μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός, που άρχισε δυναμικά. Οι Πίτερς και Φαλ έδωσαν προβάδισμα στον Θρύλο για το 0-4, αλλά ο Γουίλιαμς μείωσε με ένα τρίποντο για το 3-4. Ο Γκριγκόνις έκανε το 5-4, αλλά ο Σάσα πέτυχε ένα πολύ μεγάλο τρίποντο υπό πίεση κάνοντας το 5-7. Ο Ουόκαπ με ένα προσωπικό 5-0 σερί ανέβασε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό για το 7-12. Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν σιγά-σιγά να επιβάλλουν τον ρυθμό τους με εξαιρετική η κυκλοφορία στην επίθεση, καταφέρνοντας να διευρύνουν το προβάδισμα τους με τα τρίποντα των Ουόκαπ,Πίτερς, Σάσα, φτάνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το 9-20. Ο Μαντζούκας στάματησε το σερί του Ολυμπιακού με ένα τρίποντο για το 12-20, αλλά ο Ουόκαπ με ωραίο λέι-απ έκανε το 12-22. Ο Καλαιτζάκης μείωσε με ένα γκολ φάουλ για το 15-22, ο Φαλ μετά από ωραία πάσα του Σλούκα κάρφωσε την ρακέτα ανενόχλητος για το 15-24, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Mε ένα καλάθι του Καλάιτζακη και δύο σερί τρίποντα από ΜακΚίσικ και Σλούκα (17-30) άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ. Ο Μπολομπόι έκλεψε από τον Αγραβάνη και έφυγε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε για το 17-32, με τον Σερέλη να καλεί τάιμ-άουτ στο 7:37’ για το ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν καλά μετά το τάιμ-άουτ, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους 11 με τον Αγραβάνη για το 21-32 και για αυτό τον λόγο ο κόουτς Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ-άουτ για να δώσει τις απαραίτητες οδηγίες στους παίκτες του. O «Λάρι» μπήκε πανέτοιμος μετά το τάιμ-άουτ και «πυροβόλησε» πίσω από τα 6.75 για το 21-35 και ο ΜακΚίσικ στην συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στους 16 με δύο βολές για το 21-37.  Ο… αφηνιασμένος ΜακΚίσικ με μία ωραία ενέργεια έκανε το 24-40 με γκολ-φάουλ και ο Σάσα ανέβασε τη διαφορά για το 24-42. Ο Θρύλος συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ προηγούμενος στο +22 (26-48).