Kρατάει τις δύο πρωτιές ο Γιόβετιτς!

Tο «Α» και το «Ω» αποτελεί για την Εθνική ομάδα του Μαυροβουνίου, ο Στέβαν Γιόβετιτς. Στην πρεμιέρα του νέου Ομοσπονδιακού τεχνικού, Ρόμπερτ Προσινέτσκι, ο άσος του Ολυμπιακού αγωνίστηκε για 67 λεπτά και κινούμενος πίσω από τον φορ, Κρίστοβιτς σε σχηματισμό 4-2-3-1, έδειξε και πάλι πως εκτός από σούπερ «εκτελεστής» είναι και καταπληκτικός δημιουργός, αφού έδωσε την ασίστ στον Μάρουσιτς για το πρώτο γκολ (στο τελικό 0-2), στο 27ο λεπτό, στο 0-2 επί της Λευκορωσίας. Επιπροσθέτως, είχε «συμβολή» στο δεύτερο γκολ, κάνοντας καλή κίνηση.

Ο Γιόβετιτς θα μπορούσε μάλιστα και να σκοράρει, αφού πριν δώσει ασίστ, «απείλησε» με ένα διαγώνιο σουτ, που «ανάγκασε» σε μια δύσκολη επέμβαση τον γκολκίπερ των γηπεδούχων και στη συνέχεια η άμυνα της Λευκορωσίας, έδιωξε. Το πόσο σημαντικός είναι στη χώρα του, ο 35χρονος επιθετικός που… άρεσε ως playmaker, φάνηκε και από το γεγονός πως όχι μόνο είναι ο κορυφαίος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, με 34 τέρματα (και σε απόσταση από τον δεύτερο Βούτσινιτς των 17 γκολ που έχει αποσυρθεί), αλλά και ο κορυφαίος σε ασίστ, αφού έφτασε τις 18 πάσες για γκολ, με αυτή που έδωσε στο φιλικό. Ο Γιόβετιτς θα επιστρέψει αρκετά γρήγορα στο Ρέντη και με τις εμφανίσεις που έχει κάνει με τον Ολυμπιακό και την Εθνική του ομάδα όλο αυτό το