Απίστευτο πάθος!

Ένα από τα μεγαλύτερα "όπλα" του Ολυμπιακού τη φετινή σεζόν είναι η μεγάλη διάθεση και το πάθος. Είναι κάτι παραπάνω από έκδηλο και το είδαμε και στην αναμέτρηση με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Γιατί αυτό ήταν το "κλειδί" για να έρθει η ανατροπή και να φτάσει ο Θρύλος στο "τρίποντο" κι ακόμα πιο κοντά στη φάση των "16" του Champions League.

Είναι χαρακτηριστικό πως το μάτι των παικτών του Μάρκο Σίλβα γυάλιζε. Και το έβλεπες σε κάθε φάση. Με τον Κασάμι να πέφτει στο χορτάρι και να κάνει ό,τι μπορεί για να ξανακερδίσει την μπάλα, ενώ ήταν διεκδικούμενη κι εκείνος δεν είχε ισορροπία. Με τον Σεμπά να γλιστρά και να τρελαίνεται για αυτό. Με τον Μιλιβόγεβιτς να τρέχει πάνω-κάτω για να κόψει την μπάλα στις αντεπιθέσεις. Με τον Φορτούνη, με κακή ψυχολογία μετά την απώλεια του πέναλτι στο 54’, να βγάζει μια απίστευτη ασίστ στον Πάρντο, στο 90ό λεπτό, για να έρθει το 2-1 και ο Θρύλος να φτάσει στη νίκη.

Με τον Σιόβα, τον Ομάρ και τον Μαζουακού να τα δίνουν όλα στην άμυνα και να "σκυλιάζουν" για να σταματήσουν τους παίκτες της Ντιναμό, όταν έκαναν επίθεση. Με τον Ρομπέρτο να εμψυχώνει τους συμπαίκτες του και τον Ιντέγε να κάνει μια πανηγυρική τούμπα στο φινάλε του ματς, ξεσπώντας για τον νέο ευρωπαϊκό θρίαμβο του Ολυμπιακού. Ακόμα και ο Φινμπόγκασον που μπήκε ως τελευταία αλλαγή να τρέχει στην άμυνα, σε μια αντεπίθεση των Κροατών, για να την σταματήσει, κάνοντας φάουλ με κάθε τρόπο, ώστε οι συμπαίκτες του να προλάβουν να οργανωθούν ανασταλτικά. Και με τον Φελίπε Πάρντο να τρέχει ασταμάτητα και να κάνει ό,τι μπορεί για να γυρίσει το ματς όπως και έγιεν.

Και να μην ξεχάσουμε τον Σίλβα που ήταν 90 λεπτά όρθιος, που ζούσε το ματς λες και ήταν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, που δεν σταματούσε να δίνει οδηγίες, αλλά και να "φτιάχνει" τους παίκτες του, ζητώντας να τα δώσουν όλα για να έρθει, έστω και στο τελευταίο λεπτό, η νίκη. Το πάθος ξεχείλιζε κι αυτό είναι που χαρακτηρίζει διαχρονικά τον Ολυμπιακό. Και οι νέοι παίκτες έχουν μπει ήδη στο κλίμα!