510 και συνεχίζει...

Book Small Mobile

Το καλύτερο σερί του με μηδέν παθητικό στην ιστορία των αναμετρήσεων με τη Βέροια, σε επίπεδο Α’ Εθνικής «τρέχει» ο Ολυμπιακός. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας έχει συμπληρώσει 5 σερί ματς κόντρα στην ομάδα από την Ημαθία, στα οποία πήραν νίκες χωρίς να δεχθούν γκολ. Κι αυτό είναι ένα ακόμα σημαντικό στοιχείο για τους «ερυθρολεύκους» που συνεχίζουν να σαρώνουν.

Το τελευταίο γκολ ήταν το 2012, στο 30ό λεπτό από τον Ιωάννου, στη νίκη 2-1 του Θρύλου στην μακεδονική πόλη. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Θρύλος πέτυχε πέντε νίκες στη σειρά, ανεξαρτήτως έδρας, κρατώντας το μηδέν στην άμυνα. Πιο συγκεκριμένα ο Ολυμπιακός νίκησε, κατά σειρά, με 3-0 και 6-0 στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης», 5-0 στη Βέροια, 3-0 στον Πειραιά και 2-0 στη πρωτεύουσα της Ημαθίας.

Συνολικά, το μηδέν παθητικό απέναντι στη Βέροια για τον Θρύλο έχει φτάσει στα 510 λεπτά και οι «ερυθρόλευκοι» σκοπεύουν να το διευρύνουν κι άλλο απόψε, παράλληλα με την 9η νίκη σε 9 ματς που θα πετύχουν.