ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - Εισιτήρια διαρκείας 2018-2019

Την έπιασε από το... λαιμό και τη διέλυσε!

Αρθρογράφος: Δημήτρης Μαργωμένος
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΡΓΩΜΕΝΟΣ

Το ήξεραν, το δήλωσαν και το έδειξαν! Παίκτες και προπονητής του Ολυμπιακού πριν το ματς με τη Λουκέρνη στο Καραϊσκάκη τόνιζαν συνεχώς ότι είναι έτοιμοι για το πρώτο επίσημο ματς της φετινής αγωνιστικής περιόδου και έκαναν πράξη τα λόγια τους.

Οι «ερυθρόλευκοι» διέλυσαν τη Λουκέρνη με 4-0 μέσα στο Καραϊσκάκη, σε ένα ματς που μπορούσαν να σημειώσουν ακόμη περισσότερα γκολ και να έχουν ένα μεγαλύτερο σκορ!

Ωραίο ποδόσφαιρο από τον Ολυμπιακό, αφήνοντας τον κόσμο του ικανοποιημένο, με μεγαλύτερη όμως σημασία τη συνοχή που είχε η ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, πράγμα αρκετά σημαντικό και ιδιαίτερα για αυτή την εποχή.

Έτσι ο Θρύλος ουσιαστικά «καθάρισε» από το πρώτο ματς την υπόθεση πρόκριση, ενόψει του επαναληπτικού στην Ελβετία στις 16 Αυγούστου, για τα πλέι οφ των ομίλων του Europa League.

«ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΕ» ΚΑΙ... 3-0 ΑΠΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ!
Όλα όσα είχε σχεδιάσει ο Πέδρο Μαρτίνς για το πρώτο ημίχρονο του αγώνα του Ολυμπιακού με τη Λουκέρνη βγήκαν ακριβώς στο χορτάρι του Καραϊσκάκη! Οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν κάτω την αντίπαλό τους και την... σφυροκόπησαν φτάνοντας το σκορ στο 3-0, με την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Η ομάδα του Πειραιά έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και μάλιστα θα μπορούσε το σκορ να ήταν ακόμη μεγαλύτερο, αφού εκτός τα 3 γκολ που σημείωσε είχε και χαμένες ευκαιρίες!

Όλες οι γραμμές του Ολυμπιακού ήταν κοντά μεταξύ τους, με όλους τους παίκτες να βγάζουν τον καλό τους εαυτό στο γήπεδο. Αυτό όμως που έπαιξε μεγάλο ρόλο και κατάφερε ο Ολυμπιακός να γίνει ο κυρίαρχος του ματς από νωρίς, ήταν το γεγονός ότι υπήρχαν καλές συνεργασίες μεταξύ των παικτών.

Ξεχώρισαν οι δύο πλευρές του Θρύλου με τους Τσιμίκα-Ποντένσε και Ομάρ-Λάζαρο να έχουν καλή συνεργασία, όπως και στον χώρο της μεσαίας γραμμής αρκετά καλοί ήταν οι Μπουχαλάκης, Φορτούνης και ιδιαίτερα κινητικός ο Γκερέρο, σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά.

Φυσικά πρωταγωνιστής ήταν ο Λάζαρος με τα δύο γκολ που σημείωσε στο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα...

Ας τα πάρουμε όμως με τη σειρά.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Ολυμπιακός απείλησε με σουτ του Ποντένσε και στο 8' υπήρξε διπλή προσπάθεια των Φορτούνη, Καμαρά. Και δύο λεπτά μετά έγινε το 1-0 για τον Θρύλο! Ο Τσιμίκας εκτέλεσε άψογα το κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και ο Λάζαρος με το κεφάλι την έστειλε στα δίχτυα του Σάλβι, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με τον Ολυμπιακό!

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα από το 25' και μετά, η Λουκέρνη προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι στον χώρο της μεσαίας γραμμής και τα κατάφερε μέχρι ενός σημείου. Νωρίτερα όμως και συγκεκριμένα στο 23', ο Ποντένσε αφού «χόρεψε» τους αμυντικούς έκανε το σουτ με τον Σάλβι να διώχνει και στην επαναφορά ο Πορτογάλος έστρωσε για τον Λάζαρο αλλά το σουτ του αποκρούστηκε σε κόρνερ.

Από το 25' και μετά η Λουκέρνη κατάφερε να περάσει την μπάλα από το κέντρο, μετά από αρκετή ώρα χωρίς όμως να απειλούν ιδιαίτερα την εστία του Γιαννιώτη.

Αμέσως όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και στο 33' ήρθε το 2-0!

Ξανά σέντρα του Τσιμίκα από τα αριστερά, με τον Φορτούνη να σουτάρει λίγο έξω από τη μικρή περιοχή και η μπάλα να κοντράρει. Στην επαναφορά όμως ο Λάζαρος βγαίνει κερδισμένος και με πλασέ κάνει το 2-0 για τον Θρύλο, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο!

Το... σφυροκόπημα όμως συνεχίστηκε και μόλις τρία λεπτά αργότερα, στο 36', έγινε το 3-0 για τον Ολυμπιακό! Τρομερή σκαφτή μπαλιά του Ποντένσε για τον Φορτούνη, ο οποίος έκανε την προσποίηση και πάσαρε στον Γκερέρο και σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει και αυτός το πρώτο του επίσημο γκολ με την φανέλα των Πειραιωτών!

Στο 42', σε μία από τις πολλές ωραίες συνεργασίες των ακραίων του Θρύλου, ο Ποντένσε άλλαξε την μπάλα με τον Τσιμίκα ο οποίος μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ!

Με το 3-0 να ικανοποιεί τους πάντες στο Καραϊσκάκη, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα...

ΤΟ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ 4-0, ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΑΤΥΧΟΣ! ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ!
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε σημειώσει ξανά άλλα τρία γκολ! Από ατυχία όμως το σκορ έφτασε μόνο στο... 4-0, έχοντας πολλές χαμένες ευκαιρίες και δύο δοκάρια με τον Φορτούνη!

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν και πάλι διάθεση για καλό ποδόσφαιρο και έπαιζαν τη Λουκέρνη στο μισό γήπεδο, η οποία δεν μπορούσε με τίποτα να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού.

Μάλιστα όπως άρχισε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και στο δεύτερο η ομάδα του Πειραιά. Μόλις στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός δημιούργησε την πρώτη του καλή στιγμή! Στο 46' ο Φορτούνης συνεργάστηκε ωραία με τον Λάζαρο το σουτ του οποίου έδιωξαν τελευταία στιγμή οι αμυντικοί.

Στο 55' ο Φορτούνης δοκίμασε το πόδι του με την απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση αριστερά, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Σάλβι, ενώ δύο λεπτά μετά η κεφαλιά του Μιράντα από εκτέλεση φάουλ κατέληξε ελάχιστα άουτ και την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Φορτούνη στο 60', μετά από γύρισμα του Τσιμίκα.

Δέκα λεπτά μετά και πάλι πρωταγωνιστής ο Φορτούνης, πήρε την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου και μετά από ωραία ατομική ενέργεια έφτασε στην αντίπαλη περιοχή κάνοντας το σουτ από τα δεξιά και η μπάλα να σταματάει και πάλι στο δοκάρι! Στο 76' έχασε νέα ευκαιρία ο Τσιμίκας να χριστεί σκόρερ, όταν ο Ποντένσε του έβγαλε ωραία την κάθετη μπαλιά όμως το σουτ του αριστεροπόδαρου μπακ έδιωξε ο τερματοφύλακας σε κόρνερ.

Συνέχισε ο Ολυμπιακός να... κυνηγάει το γκολ, με τον Σάλβι να διώχνει το σουτ του Γκερέρο στο 80', όμως στο 84' ο Ισπανός φορ έκανε αυτό που έπρεπε και πήγε το δείκτη του σκορ στο 4-0! Εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα, κεφαλιά του Βούκοβιτς, με τον Μιράντα να επιμένει και να βγαίνει κερδισμένος από τις κόντρες, «στέλνοντας» την μπάλα στον Γκερέρο, ο οποίος έκανε το κοντρόλ και πλάσαρε για το 4-0 του Θρύλου!

Έτσι έληξε το ματς, με το 4-0 να δίνει σιγουριά στον Ολυμπιακό για πρόκριση, κάνοντας πράξη την επιθυμία όλων. Ένα καλό σκορ στο Καραϊσκάκη, ενόψει του επαναληπτικού στην Ελβετία, στις 16 του μήνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Καμαρά (90’+1 Τοροσίδης), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος (78’ Βρουσάι), Φορτούνης (86’ Φετφατζίδης), Γκερέρο.

ΛΟΥΚΕΡΝΗ (Ρενέ Βέιλερ): Σάλβι, Γκρέθερ, Άλβες, Σμιντ, Σβέγκλερ (58’ Βάργκας), Σίντλερ, Γκβίλια, Βότσα, Σνόουλι (58’ Σουλτς), Σερπφ, Ελέκε (74’ Ντεμασάι).