"Τρελάθηκε" ο Ομάρ!

Ζόρικα τα πράγματα για τον Ομάρ Ελαμπντελαουί και την εθνική Νορβηγίας, όσον αφορά στην υπόθεση πρόκρισης στα τελικά του EURO 2016. Μετά την εντός έδρας ήττα από την Ουγγαρία, με 1-0, οι Νορβηγοί καλούνται να κάνουν την ανατροπή στη Βουδαπέστη για να πάρουν εκείνοι το εισιτήριο για τη διοργάνωση που θα "φιλοξενήσει" η Γαλλία το προσεχές καλοκαίρι.

Ο αμυντικός του Θρύλου, πάντως, ήταν στα πρόσωπα του ματς. Διότι ήταν πρωταγωνιστής στη φάση του 56ου λεπτού, όταν μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή της ουγγρικής ομάδας και τον "γκρέμισε" ο Καντάρ, τραβώντας από πίσω τη φανέλα του Ομάρ, στην προσπάθεια να τον σταματήσει.

Ο Άγγλος διαιτητής Κλάτενμπεργκ δεν καταλόγισε την καταφανέστατη παράβαση. Κάτι που "τρέλανε" τον Ομάρ, καθώς δεν μπορούσε να πιστέψει το λάθος του διαιτητή. Κι όπως αναφέρουν τα νορβηγικά ΜΜΕ, αυτό που είπε στον ρέφερι της αναμέτρησης ήταν "Είσαι σοβαρός; Πώς δεν το είδες αυτό;"

Η Ουγγαρία πήρε το προβάδισμα στο σκορ με τον Κλάινχασλερ, στο 26’, που έκανε ντεμπούτο με την εθνική του ομάδα, ενώ οι Νορβηγοί είχαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στα τελευταία λεπτά. Αλλά η κεφαλιά του Χέλαντ, στο 88’, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κίραλι!