ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Χάθηκε ο στόχος...

Δεν μπόρεσε ο Ολυμπιακός να παρουσιάσει το καλό αγωνιστικό πρόσωπο των τελευταίων παιχνιδιών του και ηττήθηκε μέσα στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ με 3-1. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν χωρίς την απαραίτητη συγκέντρωση στο ματς και πλήρωσαν τα αμυντικά τους λάθη από νωρίς στον αγώνα.

Ήττα η οποία φέρνει πλέον τον Ολυμπιακό μακριά από τον στόχο του, που ήταν η ανατροπή του βαθμολογικού πίνακα και η κατάκτηση του τίτλου. Από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» είναι 9 βαθμούς πίσω από την πρώτη θέση. Η ομάδα του Πειραιά έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ με αποτέλεσμα να «κυνηγάει» από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης το σκορ και αναγκάστηκε να αλλάξει όλα τα πλάνα του ο Πέδρο Μαρτίνς.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Πέδρο Μαρτίνς, επέλεξε να ξεκινήσει το ματς με τον Σα στο τέρμα, αριστερά της άμυνας Κούτρη, δεξιά Τοροσίδη και στα στόπερ Βούκοβιτς, Σισέ. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής χρησιμοποίησε τους Γκιλιέρμε, Νάτχο, με τον Φορτούνη μπροστά τους, Λάζαρο, Ποντένσε στα πλάγια και Γκερέρο στην κορυφή της επίθεσης.

Το κομβικό σημείο του ματς ήταν το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός από μία κόντρα έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα, μόλις στο 3' ο Βιεϊρίνια έκανε το σουτ αρκετά μέτρα μακριά έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, με την μπάλα να βρίσκει στο Νάτχο και παρά την προσπάθεια του Σα ο οποίος τη βρήκε με το χέρι, κατέληξε εκείνη στα δίχτυα για το 1-0!

Αν και η πρώτη ευκαιρία στο ματς ανήκε στον Ολυμπιακό, καθώς στο 2' ο Λάζαρος δοκίμασε το πόδι του αρκετά μέτρα μακριά από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Το προβάδισμα του ΠΑΟΚ «έκοψε» τον Ολυμπιακό που χρειάστηκε κάποια λεπτά να συνέλθει από το γρήγορο γκολ, αφού αυτό που ήθελαν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν να κάνουν το παιχνίδι τους και να αναγκάσουν τον ΠΑΟΚ να «κυνηγάει» την μπάλα. Με αποτέλεσμα να χάσουν οι παίκτες τη συγκέντρωσή τους και οι γηπεδούχοι να εκμεταλλεύονται τα αμυντικά κενά των Πειραιωτών.

Έτσι επίσης σχετικά νωρίς, στο 20', ήρθε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ. Όταν ο Ζαμπά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Άκπομ να βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι η οποία κατέληξε στον ξεχασμένο Μπίσεσβαρ και σε κενό τέρμα πλάσαρε...

Ένα λεπτό μετά ο Ολυμπιακός απείλησε με δυνατό σουτ του Γκιλιέρμε, έξω από την περιοχή, αλλά ο Πασχαλάκης αντέδρασε σωστά και έτσι έμεινε το 2-0. Μία ακόμη καλή ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους» στο 23', όταν ο Λάζαρος παρά τη μακρινή απόσταση εκτέλεσε απευθείας φάουλ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις δύο ευκαιρίες του Ολυμπιακού, με το δοκάρι του Σάκχοφ σε σουτ του έξω από την περιοχή στο 29'.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε αμέσως δύο αλλαγές, βγάζοντας από το ματς τους Νάτχο, Λάζαρο και βάζοντας στο παιχνίδι τους Καμαρά και Ντίας αντίστοιχα. Η προσθήκη του Καμαρά ενίσχυσε το κέντρο στο οποίο είχε πρόβλημα ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Ντίας προσπάθησε να κουβαλήσει μπάλα και να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Στο 48' οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ευκαιρία για να σκοράρουν από νωρίς και να μπορέσουν να διεκδικήσουν κάτι από το ματς, χωρίς όμως να το καταφέρνουν. Συγκεκριμένα, ο Φορτούνης «άνοιξε» δεξιά για τον Ντίας, ο οποίος έκανε την παράλληλη σέντρα για τον Γκερέρο, αλλά δεν πρόλαβε ο Ισπανός να πλασάρει σε κενή εστία!

Από εκεί και πέρα οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του ΠΑΟΚ, προσπαθώντας με «γεμίσματα» από τα πλάγια να δημιουργήσουν κάποια επικίνδυνη ευκαιρία χωρίς όμως να μπορούν να βρουν τον τρόπο να... ανησυχήσουν τον Πασχαλάκη.

Στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης απείλησε ο Χασάν, ο οποίος κοντρόλαρε την μπάλα μετά από σέντρα του Κούτρη και έκανε το πλασέ στην κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Δύο λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να «γράψει» το 3-0, όταν ο Γκερέρο γύρισε λάθος την μπάλα στον Σισέ, με τον Άκπομ να κλέβει και να πλασάρει τον Σα.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να σκοράρει στο 87', με τον Ντίας να σουτάρει από τα αριστερά και μετά το διώξιμο του Πασχαλάκη ο Ποντένσε στην επαναφορά σημείωσε το 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα...

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (80' λ.τρ. Γιαννούλης), Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος, Μαουρίτσιο, Σάκχοφ (53' Ολιβέιρα), Ζαμπά, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Άκπομ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Βούκοβιτς, Σισέ, Τοροσίδης, Γκιλιέρμε, Νάτχο (46' Καμαρά), Φορτούνης (76' λ.τρ. Χασάν), Λάζαρος (46' Ντίας), Ποντένσε, Γκερέρο.