ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Εδώ είναι Καραϊσκάκη θα σε νικάμε αεκάκι...

Όπως έπρεπε ήταν ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι έφτασε στη νίκη με 4-1 επί της ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη! Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης έτσι όπως πραγματικά ξέρουν και έκαναν την ανατροπή στο σκορ, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Το ματς αυτό ο Θρύλος το ήθελε οπωσδήποτε και για πολλούς λόγους. Τόσο για βαθμολογικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους ο Ολυμπιακός ήθελε και έπρεπε να πάρει αυτό το παιχνίδι και ο τρόπος με τον οποίο ήρθε ήταν ο καλύτερος! Η ομάδα του Πειραιά δεν μπήκε στο παιχνίδι όπως έπρεπε και αιφνιδιάστηκε στο γρήγορο γκολ της ΑΕΚ μόλις στο 3ο λεπτό.

Μετά από το γκολ αυτό, η εμφάνιση του Ολυμπιακού δεν ήταν καλή, αλλά στο ημίχρονο η ομάδα ηρέμησε και κατάφερε να βγει στο δεύτερο μέρος του ματς και να βάλει τέσσερα γκολ για να κάνει την ανατροπή!

ΕΝΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΓΕΜΑΤΟ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ
Το ματς για τον Ολυμπιακό δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε και θύμησε αρκετά την αρχή του παιχνιδιού με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Ακριβώς στο ίδιο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν το γκολ και αναγκάστηκαν να «κυνηγούν» στο σκορ.

Συγκεκριμένα, μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΚ προηγήθηκε στο παιχνίδι μετά από λάθος που έγινε στον χώρο της μεσαίας γραμμής από τον Βούκοβιτς. Έγινε η σέντρα από τα δεξιά, ο Σα έκοψε την πορεία της μπάλας αλλά δεν την έδιωξε όπως θα ήθελε και στην επαναφορά ο Πόνσε έκανε το κοντρόλ και πλάσαρε για το 0-1!

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια έκανε αρκετή ώρα να συνέλθει και επί της ουσίας δεν μπόρεσε ποτέ ξανά να μπει στο παιχνίδι. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 18', όταν ο Φορτούνης σέντραρε από τα δεξιά αλλά η κεφαλιά του Ντίας πέρασε άουτ. Επίσης στο 23' ο Χασάν εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Τσόσιτς στον Μπάρκα, με τον Αιγύπτιο να κλέβει, να μπαίνει στην περιοχή αλλά το γύρισμά του δεν ήταν εκεί που ήθελε ο Φορτούνης και το πλασέ του αρχηγού έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έκανε πολλές λάθος πάσες στον χώρο του κέντρου, με την ΑΕΚ να τις εκμεταλλεύεται και να απειλεί. Στο 25' ο Μάνταλος βγήκε τετ α τετ με τον Σα από πλάγια θέση, το πλασέ του οποίου έδιωξε ο Πορτογάλος τερματοφύλακας.

Ένα λεπτό μετά σέντρα από τα δεξιά, σουτ του Μάνταλου στην κίνηση μέσα από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ και πάλι ο Σα.

Η εικόνα του Ολυμπιακού δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο. Συνεχίστηκαν οι κακές πάσες στο κέντρο, δίνοντας στην ΑΕΚ ευκαιρίες να απειλήσει, χωρίς όμως να αλλάζει κάτι στο σκορ. Οι Πειραιώτες έδειχναν ξεκάθαρα ότι δεν είχαν το καθαρό μυαλό στο παιχνίδι μετά το γρήγορο γκολ της ΑΕΚ και αυτό που έπρεπε να κάνουν ήταν να κρατήσουν το 1-0 μέχρι το ημίχρονο για να «καθαρίσει» το μυαλό τους και να μπουν όπως έπρεπε στο δεύτερο μέρος.

ΑΜΕΣΩΣ ΔΥΟ ΑΛΛΑΓΕΣ...
Με την είσοδο της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε αμέσως δύο αλλαγές. Σκοπός του ήταν να φτιάξει την άμυνα με τον Τοροσίδη πλέον στα δεξιά της άμυνας και να δώσει μία άλλη ώθηση στην ομάδα με την είσοδο του Λάζαρου.

Αυτό γιατί ο Μεριά έδειχνε ότι δεν μπορούσε ως δεξί μπακ και ο Ντίας είχε κλειστεί και δεν κατάφερε να κάνει το παιχνίδι του.

Έτσι βγήκε από το ματς ο Βούκοβιτς και μπήκε ο Τοροσίδης με τον Μεριά να πηγαίνει στα στόπερ και ο Λάζαρος πήγε στα άκρα αντί του Ντίας.

ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΠΑΡΤΙ!
Οι αλλαγές που έγιναν από τον Πορτογάλο κόουτς σαφώς και βοήθησαν τον Θρύλο. Ο Τοροσίδης έστρωσε τη δεξιά πλευρά του Ολυμπιακού δίνοντας έτσι βοήθειες και στα εξτρέμ, ενώ από την άλλη ο Λάζαρος πίεσε επίσης από την πλευρά του, ενώ κράτησε και μπάλα.

Από τη στιγμή που πλέον ο Ολυμπιακός έπαιζε πιο στρωτό ποδόσφαιρο, τα πάντα έγιναν πιο εύκολα για τον Θρύλο.

Στο 50' ο Καμαρά είδε την μπάλα να του στρώνεται έξω από τη μεγάλη περιοχή και με το σουτ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1!

Η ανατροπή στο σκορ θα είχε νωρίτερα μετά το 1-1, αλλά ο τραυματισμός του Λάζαρου «πάγωσε» για λίγο το παιχνίδι. Ο έμπειρος εξτρέμ του Θρύλου τραυματίστηκε, ο οποίος κρατούσε το γόνατό του και έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 68'.

Κεφάλι στο σκορ ο Θρύλος πήρε στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης!

Όταν ο Φορτούνης έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, «πάτησε» περιοχή και με σουτ έκανε το 2-1!

Το Καραϊσκάκη πλέον είχε ξεσηκωθεί και η ομάδα έπαιζε στον ρυθμό του κόσμου.

Έτσι στο 83' ήρθε και το 3-1! Τρομερό κατέβασμε του Ποντένσε από τα δεξιά, ο οποίος «χόρεψε» τους αμυντικούς, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα για τον Χασάν και ο Αιγύπτιος με πλασέ έκανε το 3-1 για τον Ολυμπιακό!

Ο κόσμος άρχισε να ζητάει τεσσάρα και η ομάδα δεν του χάλασε το χατίρι!

Στο 87' ήρθε και το 4-1, όταν ο Γκιλιέρμε έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, έκανε την εκπληκτική κάθετη μπαλιά για τον Φορτούνη ο οποίος έτρεξε ωραία, πέρασε τον Μπάρκα και πλάσαρε για την τεσσάρα!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Βούκοβιτς (46' Τοροσίδης), Σισέ, Μεριά, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Φορτούνης, Ντίας (46' Λάζαρος - 68' λ.τρ. Γκερέρο), Ποντένσε, Χασάν.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσόσιτς, Οικονόμου, Γκάλο, Άλεφ, Σιμόες, Μάνταλος, Λιβάγια, Κλωναρίδης, Πόνσε.