ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Όχι έτσι, ρε Θρύλε!

Την ήττα με 1-0 από τη Ντιναμό Κιέβου, στον δεύτερο αγώνα των «32» του Europa League, γνώρισε ο Ολυμπιακός και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League. Το πάλεψε ο Θρύλος, έχασε έξι σπουδαίες ευκαιρίες στο β’ ημίχρονο, αλλά δεν βρήκε γκολ και έτσι το φετινό ευρωπαϊκό του ταξίδι σταμάτησε στην Ουκρανία. Κακή η διαιτησία του Σλοβάκου Κρούζλιακ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σολ στο 32’.

Είχε τον έλεγχο, δέχτηκε γκολ στην πρώτη τελική!
Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός παρουσίασε καλή εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Δεν είχε πολλές ευκαιρίες, πέρα από ένα σουτ του Χασάν στο 6’ και μία σέντρα του Τσιμίκα στο 16’, αλλά έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα και να «πατάει» καλύτερα από τη Ντιναμό. Ωστόσο, όπως συνέβη και στον Πειραιά, δέχτηκε γκολ στην πρώτη απειλή των Ουκρανών. Συγκεκριμένα, σε φάση διαρκείας, ο Σολ με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, στο 32’, από τη σέντρα του Μικολένκο, άνοιξε το σκορ (1-0) για τη Ντιναμό, που απείλησε και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το πλασέ του Σολ και την επέμβαση του Σα.

Δημιούργησε, δεν έβαλε γκολ και «αντίο»!
Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός, στο δεύτερο, ήταν πιο επιθετικός και απειλητικός. Ωστόσο, σπατάλησε έξι σπουδαίες ευκαιρίες, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να μπει ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης. Ο Μασούρας με κεφαλιά στο 51’, μετά τη σέντρα του Τοροσίδη, δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 60’ η μπάλα από το σουτ του Φορτούνη κατέληξε στον Μπόικο. Στο 64’ ο Μασούρας σούταρε με το αριστερό, αλλά ο τερματοφύλακας της Ντιναμό έκανε σπουδαία επέμβαση, όπως και στο 74’ με το κοντινό πλασέ του Χασάν. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με άλλες δύο σπουδαίες ευκαιρίες, με τον Γκερέρο στο 87’ (νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Μπόικο) και με το Νάτχο στο 91’ (μπλόκαρε σταθερά ο τερματοφύλακας της Ντιναμό). Στο ίδιο διάστημα, είχε ορισμένες καλές στιγμές και η Ντιναμό, όπως στο 64’ με τον Σαπαρένκο και στο 69’ με τον Τσιγκάνκοφ, αλλά ο Ολυμπιακός σπατάλησε όλες τις μεγάλες ευκαιρίες που έφτιαξε και έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League. Άξιζε κάτι καλύτερο, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Αν δεν σκοράρεις, δεν προχωράς...

Ντιναμό Κιέβου: Μπόικο, Κετζιόρα, Μπουρντά, Σαμπάνοφ, Μικολένκο, Μπουγιάσκι, Σαπαρένκο (76’ Γκαρμάς), Σεπελίεφ, Τσιγκάνκοφ, Βέρμπιτς, Σολ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (65’ Νάτχο), Ντίας (46’ Μασούρας), Φορτούνης (65’ Γκερέρο), Ποντένσε, Χασάν.