ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Νικηφόρα πρεμιέρα στο δρόμο για την επιστροφή στην κορυφή!

Με το… δεξί ξεκίνησε στην πρεμιέρα της Super League 1 ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης, στο Καραϊσκάκη. Ένα σκορ που φαντάζει ιδιαίτερα «φτωχό» βάσει των πάρα πολλών ευκαιριών που δημιούργησαν οι «ερυθρόλευκοι». Ωστόσο, όπως και να ‘χει, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς, οι οποίοι ήταν πολύ ανώτεροι από τους Αρκάδες στον αγωνιστικό χώρο, πήραν τους τρεις βαθμούς. Και έκαναν το πρώτο βήμα στο δρόμο για την κατάκτηση του 45ου πρωταθλήματος για τον μεγαλύτερο ελληνικό σύλλογο.

Απόλυτος κυρίαρχος, μπορούσε και άλλα γκολ

Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας με το… καλημέρα. Μάλιστα, οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς ευτύχησαν να σκοράρουν πολύ νωρίς. Συγκεκριμένα, στο 5’, ο Ραντζέλοβιτς κέρδισε το πέναλτι, μιας και τη σέντρα που έβγαλε έκοψε με το χέρι ο Πασαλίδης. Την εκτέλεση από τα 11 βήματα, λοιπόν, ανέλαβε στο 6’ ο Ελ Αραμπί, ο οποίος άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 9’, ο Θρύλος έφτασε πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα. Ο Καμαρά έπιασε το σουτ στο όριο της περιοχής, αλλά ο Σουντανί από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι Αρκάδες… απάντησαν στο 15’ με τον Λουίς Φερνάντεζ,τα του οποίου το δυνατό σουτ, όμως, μπλόκαρε σταθερά ο Σα.

Στο 31’, ο Σουντανί βρήκε δίχτυα με υπέροχο πλασέ, όμως το γκολ του δεν μέτρησε, καθώς χρεώθηκε οφσάιντ. Οι Πειραιώτες, πάντως, συνέχισαν την πίεσή τους, με πρωταγωνιστή τον Ραντζέλοβιτς. Για την ακρίβεια, στο 36’, ο Σέρβος εξτρέμ έπιασε ωραίο σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος. 2 λεπτά αργότερα, ο Ραντζέλοβιτς μοίρασε τρομερή κάθετη μπαλιά στον Σουντανί, αλλά αυτός αστόχησε στο τετ α τετ, με τον Παπαδόπουλο να αποκρούει.

Διατήρησε την υπεροχή, σπατάλησε ξανά πολλές ευκαιρίες

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, απείλησε μόλις στο 46’ με τον Ποντένσε, ο οποίος έκανε φανταστική ενέργεια, έπιασε τη λόμπα, αλλά μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος. Στο 51’, ο Θρύλος απείλησε ξανά. Ο Ραντζέλοβιτς έκανε «μαγική» κάθετη μπαλιά στον Σουντανί, ο Αλγερινός έπιασε το πλασέ μέσα στην περιοχή, αλλά απέκορυσε με τα πόδια ο πορτιέρο των Αρκάδων.

Στο 57’, δημιουργός ήταν ξανά ο Σέρβος εξτρέμ, ο οποίος εκτέλεσε το φάουλ, ο Σεμέδο έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. 12 λεπτά αργότερα, στο 69’, οι Πειραιώτες είχαν δοκάρι. Ο Ποντένσε, για την ακρίβεια, έβγαλε τη σένρα από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί έπιασε το σουτ και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Οι Αρκάδες απάντησαν στο 71’, όταν ο Φερνάντεθ έπιασε το σουτ, αλλά ο Σα πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση. Με τους φιλοξενούμενους να απειλούν και στο 80’, με την προβολή του Βαλιέντε να περνάει λίγο άουτ.

Τελευταία φάση για τον Ολυμπιακό ήταν στο 90+1, όταν το σουτ του Ελ Αραμπί από πολύ πλεονεκτική θέση, απέκρουσε ξανά ο Παπαδόπουλος, διατηρώντας το 1-0. Σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε, με τον Θρύλο να παίρνει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Σισέ, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Ποντένσε, Ραντζέλοβιτς (66’ Μασούρας), Σουντανί (66’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (90’+2).

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Αντζουλάς, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Μπόρχα Φερνάντεθ, Ιγκλέσιας (83’ Καπίγια), Άντριαν, Λουίς Φερνάντεθ (67’ Σίτο), Μαρκ Φερνάντεθ (80’ Μπαράλες).