ΠΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 2019-2020

Ένας Θρύλος συγκλονιστικός, κοίταξε την Τότεναμ στα μάτια!

Αρθρογράφος: Στράτος Ζαλούμης
ΣΤΡΑΤΟΣ ΖΑΛΟΥΜΗΣ

Από τα παιχνίδια που θα θυμάσαι και θα έχεις να διηγείσαι. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση και να νικήσει την Τότεναμ (2-2), αλλά την κοίταξε στα μάτια, την «υποχρέωσε» σε ένα δύσκολο βράδυ στον Πειραιά και αναμφίβολα ο βαθμός κρίνεται πολύτιμος. Ο Θρύλος ξεκίνησε φουριόζος, έκανε ένα απίθανο πρώτο 25λεπτο, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ με το πέναλτι του Κέιν στο 26’. Και πριν προλάβει να συνέλθει από το σοκ, ήρθε ο Μόουρα να κάνει, με άπιαστο σουτ, το 0-2 στο 30’. Κάπου εκεί, όμως, μίλησε η Ολυμπιακή ψυχή. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς δεν το παράτησαν, αλλά κυνήγησαν το θαύμα. Και εν μέρει τα κατάφεραν. Ο Ποντένσε στο 44’ και ο Βαλμπουενά στο 54’ με πέναλτι ισοφάρισαν για το τελικό 2-2. Δοκάρι με τον Γκερέρο στο 18’ είχε ο Ολυμπιακός.

Φανταστική εκκίνηση, 0-2 με... μία ευκαιρία και μείωση με Ποντένσε!
Ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι. Αγωνίστηκε σε υψηλή ένταση και έδειξε στην Τότεναμ πως για να τον κερδίσει θα πρέπει να ζοριστεί πολύ. Μάλιστα, μέχρι να γίνει το 0-1 στο 26’ με το πέναλτι του Κέιν, οι «πετεινοί» δεν είχαν απειλήσει. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός είναι εκείνος που δικαιούται να λέει ότι άξιζε ένα γκολ. Σε αυτό το επίπεδο, όμως, θα πληρώσεις κάθε λάθος. Στο 6’ ο Ποντένσε απείλησε, αλλά ο Γιορίς μπλόκαρε σταθερά. Ίδια φάση και στο 8’, μόνο που εδώ η μπάλα κόντραρε πριν μαζέψει ο Γάλλος πορτιέρο. Στο 16’ ο Γκερέρο έκανε ατομική ενέργεια και σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Γιορίς χωρίς πολλή δύναμη. Δύο λεπτά αργότερα, στο 18’, ο Ολυμπιακός κατέγραψε τη μεγαλύτερη ευκαιρία. Και μάλιστα διπλή! Ο Τσιμίκας σέντραρε από τα αριστερά, ο Ποντένσε έστρωσε υπέροχα, με το στήθος, στον Γκερέρο, εκείνος σούταρε αλλά η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι του Γιορίς, την ώρα που το σουτ του Γκιλιέρμε στη συνέχεια κατέληξε λίγο πάνω από την εστία. Ακολούθησε το αδύναμο σουτ του Ποντένσε στο 24’, για να έρθει το 0-1 με το πέναλτι του Κέιν (ανατροπή του ίδιου από τον Μεριά). Ο Βαλμπουενά έπιασε ένα ωραίο σουτ στο 28’, αλλά άστοχο, για να έρθει το νέο... σοκ με το άπιαστο σουτ του Λούκας Μόουρα για το 0-2 στο 30’. Ο Βραζιλιάνος έπιασε ωραία το σουτ και νίκησε τον Σα, ο οποίος έπεσε στη δεξιά γωνία αλλά χωρίς να καταφέρει κάτι. Ο Ολυμπιακός, παρά την απογοήτευση, το πάλεψε. Αρκετά, για την ακρίβεια, παίζοντας με αυτοπεποίθηση. Ο Μασούρας έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 34’, η σέντρα-σουτ του ίδιου στο 38’ κατέληξε λίγο άουτ, για να έρθει στο 44’ το γκολ του Ποντένσε για το 1-2. Ο Πορτογάλος εξτρέμ, ο οποίος έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, συνεργάστηκε ιδανικά με τον Βαλμπουενά και τελείωσε υπέροχα τη φάση, μέσα από την περιοχή. Ένα γκολ που ξεσήκωσε για τα καλά το Καραϊσκάκη.

«Χρυσό» βαθμό με ψυχή και Βαλμπουενά
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με... δύο γκολ. Μόνο που μέτρησε το ένα. Ο Ντέλε Άλι σκόραρε από κοντά στο 49’ αλλά ακυρώθηκε ορθώς. Πέντε λεπτά αργότερα, στο 54’, ο Βαλμπουενά «έγραψε», με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, το 2-2, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός εκτέλεσε υπέροχα, έστειλε τον συμπατριώτη του, Γιορίς, από την άλλη γωνία και έβαλε... φωτιά στο γήπεδο, ξεσηκώνοντας τον κόσμο, ο οποίος παραληρούσε και ζητούσε και τρίτο τέρμα. Η Τότεναμ πίεσε, ήταν πιο απειλητική και είχε ευκαιρίες, με τον Σα να φωνάζει «παρών». Όπως κάποιες φάσεις είχε και ο Ολυμπιακός. Ας τα πάρουμε με τη σειρά. Στο 58’ ο Ντομπελέ έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Σα. Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας έκανε μεγάλη επέμβαση στο 65’ σε σουτ του Ντέλε Άλι μέσα από την περιοχή, ενώ είχε προηγηθεί μία πολύ φιλόδοξη προσπάθεια του Μασούρα στο 61’. Καλή η σκέψη του Έλληνα εξτρέμ, ο οποίος έτρεξε πάρα πολύ, αλλά κακή η εκτέλεση. Η Τότεναμ απείλησε, εκ νέου, στο 66’ με την κοντινή κεφαλιά του Κέιν από το κόρνερ του Έρικσεν και στο 86’ με το σουτ του Λαμέλα από πλάγια θέση, αλλά η πρώτη απόπειρα κατέληξε άουτ και στη δεύτερη, δηλαδή στο σουτ του Αργεντινού, ο Σα αντέδρασε εξαιρετικά, αποκρούοντας σε κόρνερ. Ενδιάμεσα, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε βρει γκολ, με τον Μπενζιά στο 75’. Ο Ποντένσε έκανε φοβερή κούρσα, γύρισε στον Αλγερινό, αλλά το σου που επιχείρησε μέσα από την περιοχή, ήταν αρκετά άστοχο.

Ο Ολυμπιακός άντεξε μέχρι το τέλος στα διαστήματα που η Τότεναμ τον πίεσε και ολοκλήρωσε τον αγώνα παίρνοντας έναν βαθμό (2-2) που μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμος στη συνέχεια της φάσης των ομίλων του Champions League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΣα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας (78’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (68’ Μπενζιά), Ποντένσε, Γκερέρο.

Τότεναμ: Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Βερτόνγκεν, Ντέιβις, Γουίνκς, Ντομπελέ (62’ Σισοκό), Έρικσεν, Ντέλε Άλι (73’ Σον), Λούκας Μόουρα (76’ Λαμέλα), Κέιν.